Koncem září by vyhrálo volby hnutí ANO, ukázal aktuální průzkum SANEP. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Do parlamentních voleb v Česku zbývá jen 7 dní. Vítězem by se na konci září stalo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (ANO), ukázal průzkum agentury SANEP. Do sněmovny by se dostala i nynější druhá vládní strana ČSSD.

Vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by získalo 26,1 procenta hlasů, což představuje oproti počátku září tohoto roku nárůst o 0,4 procentního bodu.

Agentura zmínila, že se hnutí ANO zřejmě podařilo mobilizovat své příznivce kampaní.

Na druhém místě by pak skončilo koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), a to se ziskem 20,7 procenta. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti počátku tohoto měsíce polepšilo o necelý jeden procentní bod (0,7).

Koaličnímu uskupení Spolu se daří porážet vítězné hnutí ANO prozatím hned ve třech krajích, a to v kraji Jihočeském, Středočeském a v Praze.

Koalice Pirátů se STAN by nyní skončila na třetím místě, a to se ziskem 18,3 procenta. Oproti počátku září polepšilo o půl procentního bodu.

Očekávaný duel „Babiš vs. Bartoš“ v Ústeckém kraji se v současnou chvíli vyvíjí o poznání lépe pro předsedu ANO a současného premiéra Andreje Babiše.

Koncem září by totiž v Ústeckém kraji vyhrálo hnutí ANO nad uskupením Piráti/STAN takřka o 15 procentních bodů.

Na čtvrtém místě by se umístila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,2 procenta. Agentura míní, že SPD má pevné a stálé voličské jádro, které oceňuje konzistenci a srozumitelnost politiky hnutí.

Na pátém místě by v aktuálním měření skončila ČSSD se ziskem 6,1 procenta, čímž si oproti počátku tohoto měsíce polepšila o 0,2 procentního bodu.

Nárůst preferencí může podle agentury SANEP souviset s dobře zvládnutou horkou částí kampaně, ve které se sociálním demokratům daří být více viditelnými a pro voliče srozumitelnými.

Na hraně volitelnosti, avšak stále ještě se vstupenkou do Sněmovny, by se ocitla KSČM, a to s aktuálním ziskem 5 procent.

Hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by v současnou chvíli nepřekročilo hnutí Přísaha (4 procenta), Aliance pro budoucnost (3,1 procenta), koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (2,6 procenta), stejně tak jako hnutí Volný blok (2,5 procenta) a Strana zelených (1 procento). (pel)