Rumun, který se označuje za „krále Romů”, spustil vlastní kryptoměnu pro Romy - gypsycoin.

Romové mají svou vlastní digitální světovou měnu. Rumun Daniel Cioaba, který se označuje za „krále Romů“, pro ně vytvořil gypsycoin. Cílem je usnadnit finanční transakce mezi Romy po celém světě.

Informovala o tom rumunská média.

Daniel Cioaba, který vede rumunskou chartu Mezinárodní romské unie a je také evangelikálním křesťanským pastorem, spustil kryptoměnu, jejímž cílem je stát se populárním platebním nástrojem pro romské firmy a jednotlivce po celém světě.

Dvě procenta výnosů plynoucích z transakcí prováděných pomocí gypsycoinu budou směřovat na financování charitativních projektů v chudých romských komunitách, zejména v oblasti vzdělávání dětí.

Do projektu vložil 50 tisíc eur (1,27 milionu korun). Dosud si měnu koupilo zhruba 1 600 lidí za počáteční cenu 0,00001 dolaru za jeden gypsycoin.

Přestože je gypsycoin zaměřen na romskou komunitu v Rumunsku a jinde, může si jej koupit kdokoli. Obchodování s novou kryptoměnou začalo na začátku tohoto měsíce.

Cioaba, který žije v transylvánském městě Sibiu, je synem zesnulého Florina Cioaby, pastora letniční církve z vlivné romské rodiny, který se v roce 1997 prohlásil za „mezinárodního krále Romů“.

Zemřel v roce 2013 a jeho syn Daniel Cioaba byl korunován za „rumunského krále“.

Starší bratr Daniela Cioaby Dorin mezitím zdědil titul „mezinárodní král Romů“, který stále používá. (pel)