Česká armáda dostala k dispozici prvních 65 terénních vozů Toyota Hilux. (Foto: Ministerstvo obrany)

Armáda České republiky převzala prvních 65 nových terénních vozů Toyota Hilux. Ministerstvo obrany od české společnosti Glomex MS dohromady pořídí až 1 200 nových automobilů, které nahradí zastaralá a dosluhující vozy UAZ a Land Rover. Celkově to státní rozpočet vyjde na 1,07 miliardy korun. 

Oznámila to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Vojáci nyní musí automobily zaevidovat a proškolit jejich uživatele.

Konkrétně bude resort obrany moci prostřednictvím rámcové dohody uzavřené loni v listopadu s firmou Glomex MS pořídit celkem až 1 200 zabezpečovacích vozidel kategorie VN1-G (pick-up), která budou určena k přepravě pěti osob s materiálem na pozemních komunikacích i v terénu.

Vozy budou v podobě pro civilní využití – nebudou tak pancéřované, ale budou vybaveny držáky na útočné pušky nebo khaki nátěr.

Armáda nyní používá univerzální vozidla, která si odsloužila svoje a svůj účel splnila.

Osobní terénní automobil UAZ 469 je původně ruské výroby, ale později se vyráběl i v Československu. Armáda jej používá od roku 1974.

V 90. letech začala být vozidla UAZ nahrazována vozy Land Rover Defender, které však už také dosluhují.

Původně měla Armáda ČR přistoupit k náhradě dnes používaných osobních terénních automobilů (OTA) za modernější vozidla již v letech 2018 až 2019.

Firma Glomex MS podala ve výběrovém řízení ekonomicky nejvýhodnější nabídku, kdy cena za jedno vozidlo činí 893 tisíc korun s DPH (včetně servisních služeb na 24 měsíců a souprav dílů pro údržbu a opravy), a splnila všechny požadované technické i zákonné parametry.

Ministerstvo obrany vybíralo z 10 nabídek na 4 typy vozidel. (pel)