Scarlett Johanssonová (na fotografii) zažalovala firmu Disney kvůli filmu Black Widow. Cítí se poškozena tím, že film byl uveden současně do on-line distribuce i do kin.

Scarlett Johanssonová, představitelka hlavní postavy ve filmu Black Widow, zažalovala společnost Walt Disney Company. Nejlépe placená herečka světa se domáhá kompenzace za ušlé příjmy. Cítí se poškozena tím, že Disney dala film Black Widow do on-line distribuce ve stejnou dobu, v jakou byl film uveden do kin.

Johanssonová tvrdí, že kvůli tomu dostane nižší honorář. Její příjmy z filmu totiž byly „z větší části“ založeny na tom, kolik film utrží v kinech. Herečka proto do smlouvy podepsané v květnu 2017 prosadila, že prvních 90 až 120 dnů po premiéře bude snímek k vidění výhradně v biografech.

Podle deníku Wall Street Journal mohl Disney uvedením filmu do on-line distribuce připravit Johanssonovou o více než 50 milionů dolarů, tj. zhruba o miliardu korun.

Společnost Disney oponuje tím, že žaloba je „zvlášť smutná a tísnivá tím, jak zarputile ignoruje strašlivé a trvající celosvětové důsledky pandemie nemoci covid-19“.

Firma trvá na tom, že smlouvu neporušila a že díky uvedení filmu on-line si herečka může přijít na další peníze nad dosavadních 20 milionů dolarů (428 milionů korun), které za film Black Widow dosud obdržela.

Film Black Widow měl kvůli pandemii více než roční zpoždění. Do amerických kin se dostala 9. července. Ve stejný den však byl za jednorázový poplatek ve výši 30 dolarů (cca 650 korun) přístupný pro uživatele videotéky Disney+.

Scarlett Johanssonová argumentuje, že Disney se záměrně snaží přeorientovat diváky z chození do kina k předplatnému služby Disney+, „kde si může ponechat veškeré příjmy a zároveň navýšit počet předplatitelů, což se již dříve ukázalo jako zaručený způsob, jak zvýšit hodnotu svých akcií“.Film Black Widow v severoamerických kinech za první víkend utržil 80 milionů dolarů (zhruba 1,7 miliardy korun).

Dalších 60 milionů dolarů, tedy skoro 1,3 miliardy korun, firma utržila z plateb uživatelů služby Disney+. O ty se však nemusela dělit s provozovateli kin ani distributory v jednotlivých zemích.

V dalších týdnech tržby z biografů významně klesly. V důsledku toho americká Národní asociace majitelů kin kritizovala rozhodnutí uvést Black Widow do biografů ve stejné době, kdy byla k vidění on-line.

Celosvětově film prozatím utržil 319 milionů dolarů. Z toho bylo 159 milionů v USA a Kanadě.

Scarlett Johanssonová se v postavě Nataši Romanovové alias Black Widow představila v sedmi filmech podle komiksů Marvelu.

Johanssonová vede žebříček nejlépe placených hereček světa, který sestavuje časopis Forbes. Od června 2018 do června 2019 vydělala 56 milionů dolarů, v přepočtu 1,2 miliardy korun. (sfr)