Ministryně práce Jana Venezuela Maláčová (ČSSD) šla v převlečení na zaklekávací kontrolu firmy v Krupce na Teplicku. Doprovodil ji bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický, který v podzimních sněmovních volbách kandiduje za sociální demokracii. (Foto: Twitter Jana Maláčová)

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), přezdívaná Venezuela, šla v převlečení na zaklekávací kontrolu firmy v Krupce na Teplicku. S sebou vzala exlídra Zelených a svého poradce Matěje Stropnického (ČSSD), který se tím chlubil na sociálních sítích. Zaměstnanci si stěžovali na neomalené chování. Podle opozice oba politici, kteří inspekci s názvem „Férová práce“ vymysleli, využili pro volební kampaň. 

„Akce Férová práce je tu! Některé firmy si po covidu myslí, že zákoník práce je cár papíru. Do terénu proto vyjíždějí inspektoři, policisté a celníci, a kontrolují dodržování pracovních podmínek,“ napsala Maláčová na Twitter.

Společně s ní vyrazil do firmy Personna International na Teplicku také bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický, který v podzimních sněmovních volbách kandiduje za sociální demokracii.

Server Novinky.cz upozornil na vyjádření jednoho ze zaměstnanců na sociálních sítích.

„Dne 20. července dorazilo do naší společnosti komando cca 20 úředníků s vestičkami inspekce práce a k tomu cca 20 slušně ozbrojených policistů z cizinecké policie. Dorazili hezky před obědem cca v 11 hodin a bez ohlášení rovnou hezky kontrolovat,“ napsal Václav Vrabec.

Zaměstnanci se při kontrole pozastavovali nad tím, že inspektoři, kteří dorazili, ani nevěděli, co firma vyrábí, a ptali se, zda jsou to auta. Společnost přitom vyrábí holítka.

Doplnil, že Maláčová se Stropnickým podle něj brzy pochopili, že tady nebudou „cool selfie“ a z továrny po půl hodině odjeli. S kontrolou inspekce nemá podle svých slov problém, ale vadí mu zneužití akce k předvolební kampani.

Senát den po akci požádal Babišovu vládu ANO a ČSSD, aby se k účasti ministryně práce vyjádřila.

Návrh prosadila na jednání horní komory Miroslava Němcová (ODS), která počínání ministryně a Stropnického odsoudila jako marketingový tah a „terorizaci podnikatelského sektoru“.

Ptala se, zda je Maláčová „nějaký nadčlověk”, když může bez ohlášení „vtrhnout” do firmy.

„Tohle je snad nejhnusnější způsob dělání volební kampaně, level Okamura,“ napsal Maláčové na Twitter europoslanec Tomáš Zdechovský. (pel)