Buffet s Gatesem chtějí v USA postavit sodíkovou jadernou elektrárnu. (Ilustrační foto)

Miliardář Bill Gates chce ve spolupráci s miliardářem Warrenem Buffetem postavit v USA první sodíkovou jadernou elektrárnu. Energetické společnosti vedené Gatesem a Buffettem si pro tento projekt vybraly americký stát Wyoming.

Upozornila na to ČT24.

Přesnoulokalitu pro demonstrační elektrárnu s reaktorem Natrium by mělo být oznámeno do konce letošního roku.

Podílet se na ní budou společnosti TerraPower, kterou Gates založil zhruba před 15 lety, a PacifiCorp, kterou vlastní Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

„Myslíme si, že Natrium změní pravidla hry v energetickém průmyslu,“ prohlásil Gates o projektu sodíkových elektráren při příležitosti zahájení projektu v Cheyenne ve Wyomingu.

Jádrem projektu je rychlý reaktor chlazený sodíkem o výkonu 345 megawattů. V době, kdy by byla poptávka po energii maximální, by se dal výkon zvýšit až na 500 MW.

Podle loňského vyjádření společnosti TerraPower by jedna taková elektrárna mohla stát přibližně jednu miliardu dolarů.

Americké ministerstvo energetiky poskytlo už koncem loňského roku společnosti TerraPower počáteční finanční prostředky ve výši 80 milionů dolarů. Ty mají sloužit na demonstraci technologie reaktorů Natrium.

Pokud bude projekt úspěšný, bude ministerstvo poskytovat prostředky i v příštích letech.

Chris Levesque, prezident a výkonný ředitel společnosti TerraPower, uvedl, že výstavba prototypu této elektrárny potrvá přibližně sedm let.

„Tento druh čisté energie potřebujeme v síti v roce 2030,“ upřesnil.

Společnost TerraPower se v roce 2017 pokoušela dohodnout s Čínou, že by experimentální reaktor vznikl právě tam. Z této spolupráce však sešlo.

Klasické jaderné elektrárny jsou příliš drahé a v řadě zemí světa proti nim existuje intenzivní odpor veřejnosti. Řešení by proto mohly být malé moderní reaktory, které fungují na jiná paliva než tradiční reaktory.

Na rozdíl od fosilních paliv nevypouští jaderné elektrárny skleníkové plyny. Výstavba menších jaderných zdrojů by neměla být tak komplikovaná ani drahá jako u klasických jaderných elektráren. (sfr)