Kompletně naočkováno proti covidu-19 byla do konce dubna 2021 v Česku zatím jen 9 procent obyvatel. (Ilustrační foto)

Plně naočkováno proti covidu-19 bylo v Česku za 4 měsíce od začátku vakcinace 9 procent obyvatel. Celkově bylo v Česku dosud vyočkováno přes 3 miliony dávek. V přepočtu na obyvatele má Česká republika podle statistik serveru Our World in Data 7. nejnižší počet naočkovaných dávek ze států Evropské unie. 

Ukázala to data ministerstva zdravotnictví.

Očkování v Česku odstartovalo 27. prosince loňského roku.

Do středy 27. dubna (včetně) bylo v České republice vyočkováno celkem 3 008 953 dávek vakcíny proti covidu-19.

Kompletně, tedy oběma potřebnými dávkami, bylo dosud naočkováno celkem 980 327 obyvatel, což je 9 procent populace ČR (Česko má cca 10,7 milionu obyvatel).

Více než tři čtvrtiny všech vyočkovaných dávek tvoří ty od farmaceutické firmy Pfizer/BioNTech, a to konkrétně už 2 327 418.

Naopak vakcinace zbývajícími preparáty, které mají povolení EMA, zaostává. Moderny se spotřebovalo 316 791 dávek, AstraZenecy 361 594 dávek a Johnson&Johnson 3 150.

Nejrychleji se očkuje v Praze, kde bylo aplikováno nejvíce dávek, a to 488 500.

V přepočtu na obyvatele má Česká republika podle statistik serveru Our World in Data sedmý nejnižší počet naočkovaných dávek ze států Evropské unie. Na tisíc obyvatel v Česku připadá 28,12 podaných dávek očkování.

Nejlépe je na tom Malta s přibližně 72 dávkami a Maďarsko se zhruba 57 dávkami na tisíc obyvatel. Naopak na chvostu je Bulharsko, kde v průměru připadá ani ne 11 očkování na tisíc lidí.

Podstatným problémem očkování proti koronaviru v Česku, ale i v dalších členských zemích Evropské unie zůstává nadále nedostatek očkovacích vakcín. Na vině je jednak Brusel, který už přiznal, že nebyl schopný zajistit dostatek vakcín, ale i česká vláda.

Ukázalo se totiž, že Babišův kabinet mohl díky smlouvám EU objednat více vakcíny, ale chtěl šetřit a vědomě tak zajistil pro obyvatele ČR méně dávek než téměř všechny ostatní unijní země. Vázne i distribuce mezi jednotlivé kraje. (pel)