Ukáže-li se, že byla dotace pro linku na toastový chleba pro Agrofert neoprávněná, bude stát vymáhat peníze zpět. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Stát bude po Agrofertu chtít vrátit zpět dotaci 100 milionů korun pro Penam na stavbu linky pro výrobu údajně zdravějšího toastového chleba. Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu. 

Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v diskuzním pořadu České televize.

Server iROZHLAS.cz tento týden informoval o tom, že Evropská komise s konečnou platností dotaci neproplatí. Podle bruselských auditorů projekt nebyl inovativní, a tím pádem nesplnil podmínky čerpání evropských peněz.

Havlíček dnes řekl, že rozhodnutí Bruselu není ještě definitivní a je možnost podat znalecký posudek.

„Ale jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,“ uvedl ministr.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) v tomto týdnu serveru Seznam Zprávy potvrdila, že její úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj obdržel

Auditní zprávu, podle níž Evropská komise neproplatí dotaci na novou toastovou linku v Pekárně Zelená louka, obdrželo ministerstvo pro místní rozvoj.

Serveru Seznam Zprávy to tento týden potvrdila šéfka resortu Klára Dostálová (ANO). Zároveň upozornila, že české úřady zatím nebudou peníze vymáhat zpátky.

Musí se totiž počkat na oficiální překlad do češtiny a poté začne běžet tříměsíční lhůta na možné připomínky. Dostálová nevyloučila ani možnost odvolání se.

Penam dotaci použil na Pekárnu Zelená louka v Herinku u Prahy, kde vznikla moderní linka na toastový chléb, který by podle dřívějších vyjádření firmy měl být chutnější, zdravější a bez konzervantů.

Z celkové ceny 400 milionů korun šlo 100 milionů z evropské dotace.

Bruselští úředníci tvrdí, že projekt není inovativní, potvrdily tři nezávislé posudky zmiňované také v aktuálním rozboru ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše zaslaném v říjnu do Prahy.

Podnik patří do holdingu Agrofert. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice koncern Agrofert převedl začátkem roku 2017 do svěřenského fondu, stále je ale jeho beneficientem, takže veškeré zisky všech firem ve fondu jdou právě českému premiérovi.

Podle auditu Evropské komise navíc Babiš stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Komise proto požaduje vrácení dotací a současně kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu. (pel)

Rohlík dal sbohem toastům od Babiše kvůli pochybné dotaci 100 milionů korun

Starostové vyzvali Babiše, aby vrátil 100 milionů na toustový chleba