Přinášíme výběr nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí v České republice i ve světě z pátku 13. listopadu 2020.

Zprávy dne: Přinášíme výběr nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí v České republice i ve světě z pátku 13. listopadu 2020. 


Walt Disney hlásí ztrátu přes 600 milionů dolarů

Americká mediální společnost Walt Disney Co. doplatila na epidemii. Ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí se propadla do ztráty 629 milionů dolarů, přibližně 14,1 miliardy korun. Ztráta je způsobená opatřeními kvůli pandemii koronaviru. Společnost kvůli covidu musela uzavřít své zábavní parky. S cílem snížit náklady firma propustila část zaměstnanců.

Boeing vrátí aerolinkám Smartwings 224,6 milionu korun

Americký výrobce letounů Boeing nebyl schopen dodat stroj 737 MAX aerolinkám Smartwings. Zálohu, která činí 224,6 milionů korun nyní musí aerolinkám Smartwings vrátit. Mimo to také Smartwings po Boeingu vymáhá náhradu škod způsobenou odstavením těchto problémových letadel. Kvůli odstavení problémových letounů přišla o více než 1,5 miliardy korun.

Poslanecká sněmovna schválila vládní předlohu o náhradním výživném

Výživné na děti bude zřejmě za neplatiče poskytovat stát. Sněmovna tuto vládní předlohu schválila 81 hlasy z 99 přítomných poslanců. Podle předlohy by úřad práce vyplácel až 3 tisíce korun měsíčně po dobu nejvýše dvou let. Peníze by stát po neplatičích vymáhal. Návrh zákona ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Náhradní výživné by podle ministryně práce a sociálních věcí Maláčové mělo pomoci až 24 tisícům dětí ročně.

Čína poblahopřála Bidenovi k vítězství

K vítězství v amerických prezidentských volbách poblahopřála Joeu Bidenovi také Čína. S tímto krokem vyčkávala, nakonec se ho ale demokratický kandidát dočkal. Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin uvedl, že Čína respektuje volbu amerického lidu. Wen-pin Poblahopřál i budoucí viceprezidentce Kamale Harrisové.

Mladí Češi nedůvěřují politikům, ukázal průzkum

Průzkum, který u příležitosti 31 let od pádu komunismu provedla Česká rada dětí a mládeže ukázal, že mladí Češi politikům nedůvěřují. Průzkum byl podpořen programem Erasmus + a zúčastnilo se ho 1500 lidí ve věku 15 až 25 let. Výsledky poukázaly na to, že mladí Češi důvěřují spíše policii, soudům nebo armádě. Volby jsou podle každého třetího respondenta plýtváním času.

Antimonopolní úřad se musí omluvit RegioJetu

Za slova použitá v tiskové zprávě z loňského května se musí dopravní společnosti RegioJet omluvit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. V tiskové zprávě z května ÚOHS napsal, že se RegioJet dopustil jednání směřujícího k uzavření kartelové dohody. V té době jednal RegioJet s Flixbusem o opuštění od podnákladových cen.

Volby v USA: podle kybernetiků byly nejbezpečnější v historii

Americká vládní agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) uvedla, že letošní prezidentské volby byly nejbezpečnější v historii. CISA nenašla žádné důkazy o zničených či ztracených volebních lístcích z amerických prezidentských voleb. Dále také vyzvala občany k důvěře v bezpečnost voleb. Trump stále odmítá uznat svou prohru a opakovaně hlasování napadá.