Návrh Pirátů na zmrazení platů politiků poslala sněmovna do 3. čtení. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Sněmovna poslala do 3. čtení návrh Pirátů, KDU-ČSL a STAN na zmrazení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů pro rok 2021. Návrh by měl státu ušetřit přes půl miliardy korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tak musela ustoupit – sama totiž navrhla snížit platy ústavních činitelů na čtyřnásobek minimální mzdy. 

Piráti o tom informovali v tiskové zprávě.

„Země je v krizi, lidé se bojí o místa a mnoho firem bojuje o přežití. V takovou chvíli je zcela nevhodné, aby poslancům a dalším ústavním činitelům rostly platy. Šetřit musí všichni. Máme radost, že to Sněmovna uznala a náš návrh podpořila, může státu uspořit až půl miliardy korun,” uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, který je členem Rozpočtového výboru.

Upozornil, že v současné době je systém nespravedlivě nastaven tak, aby se platy poslanců a senátoru příští rok automaticky zvedly bez ohledu na to, jak se daří ekonomice.

„To není fér vůči občanům, proto jsme předložili návrh na jednorázové zmrazení. Kromě toho náš předseda klubu Jakub Michálek spolu se zástupci ANO a ČSSD předložil návrh na navázání platů ústavních činitelů na průměrnou mzdu v celé ekonomice,” dodal Ferjenčík.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tak musela ustoupit svému návrhu, když požadovala snížit platy ústavních činitelů na čtyřnásobek minimální mzdy. Poslanci by tak přišli o 22 tisíc korun měsíčně. Nakonec však podpořila pirátský návrh.

Definitivní schvalování zákona bude v listopadu.

Zmrazení platů navrhovalo také hnutí SPD Tomia Okamury, které s takovým požadavkem přišlo už v roce 2018.

Základní měsíční plat poslance a senátora dnes činí 90 800 korun měsíčně. Místopředsedové parlamentních komor berou stejně jako vládní ministři 173 200 korun měsíčně. Předsedové Sněmovny a Senátu, stejně jako předseda vlády pobírají měsíčně 243 800 korun.

Babišova vláda ANO a ČSSD spolu s Piráty chce prosadit rovněž, aby se platy politiků a ústavních činitelů od roku 2022 odvíjely od průměrné mzdy v celé ekonomice a nikoli jako dosud od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. (pel)