Bělorusko zahájilo provoz své první jaderné elektrárny Ostrovec a to navzdory kritice sousední Litvy.

Bělorusko zahájilo provoz své první jaderné elektrárny Ostrovec a to navzdory kritice sousední Litvy. Elektrárnu postavila ruská státní společnost Rosatom. Jaderná elektrárna Ostrovec má dva reaktory, každý o výkonu 1200 megawattů. Do provozu byl nyní uveden první reaktor. Druhý reaktor by měl být připojen k síti v roce 2022.

První běloruská jaderná elektrárna se nachází poblíž města Ostrovec v běloruském regionu Grodno. Elektrárna je situována zhruba 20 kilometrů od hranic s Litvou (členským státem EU).

Provoz první jaderné elektrárny v zemi slavnostně zahájil běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Ostroveckou jadernou elektrárnu kritizují některé sousední země z obavy o bezpečnost. Elektrárnu postavila ruská státní firma Rosatom a financovalo ji Rusko prostřednictvím úvěru ve výši 10 miliard amerických dolarů.

Bělorusko začalo dodávat elektřinu z Ostrovecké jaderné elektrárny do sítě již na začátku tohoto týdne. Litva na protest proti tomu zastavila dovoz elektřiny z Běloruska.

Ostroveckou jadernou elektrárnu tvoří dva bloky reaktorů VVER-1200, které dodají do běloruské elektrické sítě 2340 MW elektrických. Část zařízení pro první běloruskou jadernou elektrárnu dodaly české firmy; například armatury, čerpadla a potrubí.

Bělorusko v současné době čelí masivním protestům a stávkám proti zvolení autokratického prezidenta Lukašenka, který v zemi vládne od roku 1994. (sfr)