Součet schodků státních rozpočtů všech zemí eurozóny se letos vyšplhá na 1 bilion eur (27,35 bilionu korun). (Ilustrační foto)

Součet schodků státních rozpočtů všech zemí eurozóny se v roce 2020 vyšplhá k 1 bilionu eur (27,35 bilionu korun). Celková částka 976 miliardy eur (26,7 bilionu korun) odpovídá 8,9 procenta hrubého domácího produktu bloku eurozóny, kam spadá 19 zemí EU.

Na zprávu upozornil server Novinky.cz.

Na vině jsou koronavirová opatření, která musí jednotlivé vlády přijímat s cílem zamezení šíření pandemie covidu-19.

Letošní rozpočtové schodky by tak byly téměř desetkrát vyšší než loňské úrovně a prognózy Evropské komise pro tento rok.

V přepočtu na hrubý domácí produkt (HDP) dosáhl součet schodků států eurozóny maxima v roce 2010, kdy šlo o 6,6 procenta ekonomiky eurozóny.

S nejvyšším schodkem v absolutních číslech skončí Francie, a to 226,7 miliardy eur (6,2 bilionu korun). Následuje Itálie s 178 miliardami eur (4,87 bilionu korun) a Španělsko (3,42 bilionu korun).

Eurozónu tvoří ty členské státy Evropské unie, které za svou měnu přijaly euro. V současné době je členy 19 zemí: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Členské státy Evropské unie jsou zavázány vstoupit do eurozóny. Z této povinnosti je vyvázáno pouze Dánsko, které má vyjednané výjimky (tzv. opt-out), a Švédsko, které si nesplněním podmínek zařídilo de facto opt-out.

Zbylých 6 států Evropské unie prozatím euro jako svou měnu nezavedlo. Jsou jimi Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. (pel)