Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci za 14,1 milionu dolarů (328 milionů korun). (Foto: Nokia)

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia vybuduje pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) první mobilní síť pro bezdrátovou komunikaci na Měsíci. Půjde o síť čtvrté generace 4G. Rozmístění potřebných technologií vyjde na 370 milionů dolarů (8,6 miliardy korun), z toho Nokia dostane 14,1 milionu USD (328 milionů korun).

Nokia o tom informovala v tiskové zprávě.

„Komunikace bude klíčovou součástí programu Artemis, který by měl do konce desetiletí vrátit člověka na Měsíc,“ oznámila Nokia.

USA oznámily už dříve, že mají v plánu vrátit se na Měsíc do roku 2024. Do roku 2028 pak Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) počítá s dlouhodobým výzkumem na Měsíci.

Mise Artemis by měla stát 28 miliard dolarů (645 miliard korun). Částka však nezahrnuje peníze již vynaložené, především na vývoj kosmické lodi Orion.

Rozmístění potřebných technologií bude mít na starost 12 firem a vyjde na 370 milionů dolarů (8,6 miliardy korun), z toho Nokia dostane na vybudování sítí 14,1 milionu USD (328 milionů korun).

Měsíční síť společnosti Nokia se skládá ze základové stanice LTE s integrovanými funkcemi Evolve Packet Core (EPC), uživatelského vybavení LTE, antén RF a vysoce spolehlivého ovládacího softwaru pro provoz a údržbu (O&M).

Řešení bylo speciálně navrženo tak, aby odolalo drsným podmínkám při startu a přistání na Měsíci a aby fungovalo v extrémních podmínkách vesmíru. (pel)