Vláda schválila nový rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Na dopravní stavby a projekty by tak v příštím roce mělo jít celkem 127,5 miliard korun. (Ilustrační foto)

Na dopravní stavby má být v roce 2021 k dispozici 127,5 miliardy korun. Z národních zdrojů půjde 90,5 miliardy, z evropských bezmála 22 miliard. Vláda tak schválila historicky nejvyšší návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) slibuje třeba dokončení modernizace D1 nebo stovky kilometrů nových dálnic a silnic. 

Ministerstvo dopravy o tom informovalo na webu.

„Návrh rozpočtu se navýšil z původních 83,2 miliard Kč v roce 2020 na rekordních 127,5 miliardy korun pro rok 2021,“ uvedl Havlíček.

„Počítáme tak v dalších letech s rekordní výstavbou více než stovky kilometrů dálnic a desítek kilometrů obchvatů měst, dokončení modernizace D1, výstavbou a úpravou železničních uzlů a koridorů, budeme pokračovat v opravách desítek nádražních budov, přispějeme také na krajské silnice II. a III. tříd,“ doplnil

Do investic v dopravě je vyčleněno 83 miliard. Na neinvestiční výdaje jako je údržba a oprava dopravní infrastruktury je pak 44,5 miliardy korun.

V případě dalších potřeb finančních prostředků, například kvůli urychlení některých stavebních akcí, může být rozpočet navýšen.

Do rozpočtu bylo nově zapracováno využití opatření v rámci Next Generation EU, které bude poskytnuto mimo jiné na nástroj k podpoře oživení a odolnosti RRF (Recovery and Resilience Facility).

Ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury zde počítají pro příští rok s využitím 15 miliard korun v oblasti dopravní infrastruktury.

Aktuálně je ve výstavbě 259,7 km dálnic a silnic I. třídy, z toho je 127,7 kilometrů dálnic na zelené louce. Stejným tempem bude podle ministerstva výstavba pokračovat i v příštím roce.

Na železnici se pracuje na desítkách kilometrů tratí. Rekonstrukcí prochází 60 výpravních budov, v přípravě je rekonstrukce dalších 50.

V příštím roce přibude také dalších 170 bezpečnějších železničních přejezdů. (pel)