Premiér Andrej Babiš je bohatší o další 4 miliardy korun. V žebříčku časopisu Forbes si stejně jako loni udržel 4. pozici s majetkem 74 miliard korun. (Ilustrační foto)

Majitel skupiny PPF Petr Kellner od loňska zchudl o 57 miliard korun. Stále však zůstává nejbohatším Čechem s majetkem 293 miliard korun. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zůstal čtvrtý, ale proti Kellnerovi naopak zbohatl o 4 miliardy. Celkový majetek stovky nejbohatších Čechů vzrostl na 1,3 bilionu korun. 

Žebříček nejbohatších Čechů na webu zveřejnil Forbes.

První Kellner jako jediný z první desítky od loňského roku zchudl. Důvodem je především ztráta úvěrové společnosti Home Credit ve výši 619 milionů eur (16,8 miliardy korun).

Naopak koronavirová krize nahrává podle Forbesu telekomunikační divizi, tedy českému O2, infrastrukturnímu Cetinu či Telenoru v balkánských zemích. PPF navíc v minulých dnech dokončila převzetí mediální skupiny Central European Media Enterprises (CME), do které patří mj. i česká TV Nova.

Druhé místo obhájil realitní magnát a vlastník CPI Property Group Radovan Vítek, který zbohatl o 11 miliard. Celkové jeho jmění tak činí 86 miliard korun.

Petr Kellner a šéf komunikace skupiny PPF Vladimír Mlynář (Foto: Twitter Vladimír Mlynář)

Třetí je vlastník EPH Daniel Křetínský, který mj. ovládá i fotbalovou Spartu. Ten si letos polepšil o 12 miliard korun a jeho majetek tak stoupl na 78 miliard korun. Forbes připomněl, že Křetínský je nejvýše postaveným miliardářem v žebříčku, který žádným způsobem nezbohatl na privatizaci.

Majetek premiéra Babiše odhadl Forbes na 74 miliard korun. Navzdory koronavirové krizi Babiš letos zbohatl o 4 miliardy korun. Podle Forbesu premiér patří k vítězům koronavirové krize, protože zemědělství, potravinářství a hnojiva jsou mezi nejméně zasaženými obory.

Pátý je v žebříčku vlastník KKCG Karel Komárek, který mimo jiné ovládá Sazku. Jeho majetek je 71 miliard korun, tedy stejně jako loni, kdy to ovšem stačilo na třetí místo.

Nejbohatší ženou v Česku je podle Forbesu Jitka Cechlová Komárková, která s majetkem v hodnotě 5,8 miliardy korun obsadila 45. příčku. Většinu majetku v minulosti získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových. (pel)