Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.

Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje rezignaci místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Vadí mu „opovržlivá veřejná prohlášení“ Jourové na adresu Maďarska. Orbán proto poslal dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. 

„Tato prohlášení nejsou pouze přímým politickým útokem proti demokraticky zvolené maďarské vládě, jsou také ponížením pro Maďarsko a maďarský lid. To první je nevhodné, druhé je nepřijatelné,“ je uvedeno v dopise.

Podle mluvčího předsedy maďarské vlády Bertalana Havasi výroky Jourové urážejí Maďarsko a maďarský lid.

Orbánovi vadí, že místopředsedkyně v rozhovoru pro list Der Spiegel hovořila o Maďarsku jako o „nemocné demokracii” a údajně urážela maďarské občany, členy Evropské unie tím, že nebyli schopni „vytvořit si nezávislý názor“.

Podle maďarského premiéra odporují roli Komise jako neutrální a objektivní instituce, zakotvené v Lisabonské smlouvě o institucích EU. Tvrdí také, že porušují zásady spolupráce a brání jakémukoli budoucímu smysluplnému dialogu mezi Maďarskem a Jourovou.

K rezignaci Jourové vyzvala už v pondělí maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na kritický dopis maďarského premiéra Viktora Orbána uvedla, že místopředsedkyně EK Jourová má její plnou důvěru. (pel)