Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády. Osloví ji s nabídkou jednání. Zájem má o systém Spyder od izraelské státní firmy Rafael. Předpokládá, že za něj zaplatí asi deset miliard korun včetně DPH. S touto sumou počítaly i dřívější akviziční plány. Se zakázkou seznámil vládu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) s tím, že podepsat smlouvu plánuje v lednu. Jednání se však mohou zkomplikovat.

Metnar řekl, že protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany. „Proto je pořízení nové generace protiletadlového raketového systému schopného čelit soudobým prostředkům vzdušného napadení klíčovým strategickým projektem obrany státu a jednou z hlavních priorit probíhající modernizace české armády,“ uvedl.

Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes čtyřicet let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby. Smlouvu by ministerstvo chtělo podepsat na začátku příštího roku.

Armáda hodlá koupit čtyři baterie, každá z nich bude vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními. Protiletadlový raketový systém krátkého či středního dosahu (SHORAD/MRSAM, Short Range Air Defence/Medium Range Surface to Air Missile) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška armáda při výběru dodavatele posuzovala celkem devět systémů od sedmi výrobců. „Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila protiletadlový raketový systém Spyder,“ uvedl Pejšek.

Ministerstvo nyní osloví s nabídkou k jednání napřímo izraelskou vládu, využije k tomu výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. „Tento záměr kolegium ministra obrany jednohlasně potvrdilo 9. července,“ dodal mluvčí.

Termín uzavření smlouvy mezi vládami lze podle Pejška očekávat na počátku roku, dodávky by mohly začít od roku 2023. Důležitou součástí vyjednávání však bude podíl zapojení českého průmyslu. Cílem ministerstva je, aby na zakázce měly české firmy podíl nejméně ze 30 procent. Obrana také chce, aby logistickou podporu zajišťoval po celou dobu životního cyklu, který je stanoven na 20 a více let, subjekt sídlící v Česku.

Právě na podílu českého průmyslu a servisu se loni zadrhlo jednání s Izraelem o dodávce 3D mobilních radarů MADR za 3,5 miliardy korun. O kontraktu se přitom hovořilo několik let, vláda ho schválila už v prosinci 2016. Je tedy otázka, zda se podmínky české strany u systému Spyder podaří dohodnout ještě letos.

Firma Rafael na svém webu uvádí, že systém Spyder je schopen působit proti letadlům, helikoptérám či proti dronům a naváděné munici. Server www.czdefence.cz uvedl, že k systému lze využít také izraelské mobilní radiolokátory MADR.

Spyder je možné provozovat na různých podvozcích včetně českých Tater, které armáda používá. Systém středního dosahu ničí cíle do vzdálenosti až 35 kilometrů ve výškách od 20 metrů do 16 kilometrů, zatímco končící systém KUB má dostřel 23 kilometrů ve výškovém rozmezí mezi 25 metry a deseti kilometry. K ničení cílů využívá Spyder střel Python 5 či Derby, které jsou čtyřikrát rychlejší než zvuk.

Ministerstvo obrany v poslední době využilo možnost nakoupit zbraně či vojenskou techniku přímo od vlády spojeneckého státu několikrát. Od vlády USA tak pořizuje vojenské vrtulníky za asi 15 miliard korun či radiostanice Harris. Řadu důležitých zakázek také ministerstvo zadává přímo vybraným výrobcům. Z Francie tak chce například koupit děla ráže, kterou využívá NATO, asi za šest miliard korun.