Plynovod Nord Stream 2, proti kterému se staví USA, bude dokončen v blízké budoucnosti.

Plynovod Nord Stream 2, proti kterému se staví USA, bude dokončen v blízké budoucnosti. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve společném vystoupení s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem. Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Výstavba plynovodu byla pozastavena poté, co na něj americký prezident Donald Trump v prosinci loňského roku uvalil sankce. USA plynovod Nord Stream 2 kritizují s poukazem na obavu z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu.

Rusko však tvrdí, že odpor USA je motivován americkými ekonomickými zájmy s cílem zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

Plyn přiváděný do Německa plynovodem Nord Stream 2 bude využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Z plynovodu Nord Stream 2 zbývá vybudovat zhruba 150 kilometrů.

Německý ministr zahraničí Maas deklaroval, že jeho země má právo sama rozhodovat o svých zdrojích energie.

„Žádná země nemá právo prostřednictvím hrozeb diktovat evropskou energetickou politiku,“ zdůraznil Maas.

Maas si před tím v telefonickém rozhovoru stěžoval americkému ministrovi zahraničí Pompeovi na trojici amerických senátorů, která kvůli plynovodu Nord Stream 2 pohrozila sankcemi přístavu v Sassnitzu na Rujáně.

Přístav v Sassnitzu hraje klíčovou roli v projektu dostavby plynovodu Nord Stream 2.  V Sassnitzu se skladují ocelová potrubí, která se tam rovněž obalují betonem. V přístavu kotví i ruská loď Akademik Čerskij, která se podílí na dostavbě plynovodu.

Projekt Nord Stream 2 řídí ruský Gazprom, který plynovod z poloviny financuje. na projektu se podílejí mimo jiné i rakouská OMV či britsko-nizozemská Royal Dutch Shell.

Pompeo už v polovině července varoval, že Spojené státy podnikají kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na firmy zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. (sfr)