Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přerozdělí čtvrt miliardy korun na na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody pro obce v ČR.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přerozdělí čtvrt miliardy korun na na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody pro obce v ČR. Cílem je urychlit čerpání prostředků z unijních fondů na boj se suchem. Dotace podpoří zhruba 300 projektů.

Informovala o tom Dominika Pospíšilová z MŽP.

Podle MŽP mohou obce s pomocí dotace nachystat své projektové a zadávací dokumentace na výstavbu vodovodů, úpraven vody a přivaděčů, včetně související výstavby kanalizací.

„O prostředky na jejich vlastní realizaci si pak obce požádají v novém Operačním programu Životní prostředí,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Tento program rozběhne v příštím roce.

Plánovaná dotace podle MŽP pokryje až 90 procent výdajů na pořízení projektové přípravy, maximální příspěvek bude pět milionů korun.

„Obcím zafinancujeme kompletní dokumentaci, tzn. počáteční podkladové studie jako je například geologický či hydrogeologický průzkum, odborný posudek, dále projektovou i zadávací dokumentaci. Peníze obcím navíc poskytneme zálohově a teprve po doložení skutečných výdajů bude provedeno vyúčtování dotace,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Podle MŽP si o peníze mohou požádat obce, dobrovolné svazky obcí, obchodní společnosti a zájmová sdružení právnických osob ovládané z více než poloviny veřejnoprávními subjekty. Příjemce musí být také hlavní vlastník vodohospodářské infrastruktury.

Průměrné náklady na projektovou přípravu se pohybují například u 20 milionového projektu kolem 800 tisíc korun.

Úřad předpokládá, že podpoří zhruba tři sta projektů a připraví tak investice v hodnotě kolem šesti miliard korun pro rychlé a efektivní čerpání z nového Operačního programu Životního prostředí. (sfr)