Prezident Miloš Zeman koupil v Lánech od místního podnikatele pozemek na stavbu vily, kam se chce uchýlit po konci mandátu. Jen dva týdny po podpisu získala dcera podnikatele zakázku na zpracování dřeva z Lánské obory za téměř 1,5 milionu korun.

Prezident Miloš Zeman koupil loni od lánského podnikatele Josefa Hoška pozemek za 2,5 milionu korun. Jen 2 týdny po podpisu kupní smlouvy získala dcera podnikatele Ivana Píšová zakázku od správce prezidentského sídla v Lánech na zpracování dřeva za 1,5 milionu korun. Nákup pozemku pro prezidenta přitom domlouval hradní kancléř Vratislav Mynář, přímý nadřízený správce lánské obory Miloše Baláka.

Upozornil na to server Aktuálně.cz a Hospodářské noviny (HN).

Zeman za stavební pozemek o výměře jednoho tisíce čtverečních metrů zaplatil v loňském roce lánskému podnikateli Josefu Hoškovi 2,5 milionu roku. Dva týdny poté dostala jeho dcera zakázku v sídle prezidenta.

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák Píšovou vybral, aby ze stromů vyráběla pro Lány prkna. Nadvakrát za to inkasovala bezmála 1,5 milionu korun. Pilu sice nevlastní, ale má živnost na zpracování dřeva. Ještě před pár lety přitom nabízela na internetu manikúru.

Píšová pro Aktuálně a HN nejprve uvedla, že si nepamatuje, jak zakázky získala. Později ale řekla, že Lány oslovila sama.

Naopak Balák tvrdí, že Hrad sám udělal poptávkové řízení.

Nákup pozemku pro prezidenta domlouval hradní kancléř Vratislav Mynář, přímý nadřízený správce lánské obory Baláka.

Píšová popřela, že by v prodeji pozemku a zakázkách byla souvislost. A stejně tak i její otec.

„Že prodávám pozemek prezidentovi, jsem se dozvěděl od pana Mynáře. Pan prezident se mnou nejednal,“ řekl Hošek.

Redakce ale navíc upozornily, že zakázky na výrobu prken nejsou jedinou dohodou mezi rodinou Hoška a Lánskou oborou. Rodinná pila totiž může z Lán odkupovat dřevo po celý rok 2020.

Šéf Lesní správy Lány Balák je od dubna stíhaný za utajený prodej kamene, který se v chráněné oblasti těží. V květnu ho navíc Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo ze stamilionových manipulací při zpevňování břehů vodní nádrže Klíčava v Lánech.

Mynář ho i přesto odmítá odvolat, takže Balák může nadále uzavírat za Hrad smlouvy. (pel)