Budeme je silně regulovat, nebo je zavřeme, než abychom dopustili cenzuru, uvedl prezident Trump na adresu některých sociálních sítí. (Ilustrační foto)

Americký prezident Donald Trump vyhlásil válku sociální síti Twitter, která začala zasahovat do prezidentových příspěvků na této síti. Trump podepsal exekutivní příkaz, kterým se přezkoumá zákon, jenž chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli.

Exekutivní příkaz Trump podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která začala přezkoumávat a doplňovat prezidentovy tweety. Několik jeho zpráv již pod Trumpúovým tweetem označila za nepřesné.

Trump napadl ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google faktickou imunitu vůči žalobám kvůli veřejnému obsahu.

Záměrem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Federální komise pro spoje (FCC), na kterou se Trump exekutivním příkazem obrací, by tak mohla například dojít k závěru, že sociální sítě, které korigují uživatele pomocí doplňujících komentářů či dokonce mažou příspěvky, pozbývají právní ochrany, kterou jim poskytuje zmiňovaný zákon.

To by mohlo internetové společnosti vystavit řadě žalob. Sociální sítě by tak byly považovány spíše za vydavatele než za platformy.

Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za „politický aktivismus“.

Velké internetové platformy podle prý „nekontrolovanou moc“ omezovat a cenzurovat.

„To nemůžeme připustit,“ prohlásil Trump.

Trump už ve středu pohrozil společnosti Twitter regulací poté, co se vedle jeho příspěvků o rizicích korespondenčního hlasování objevila poznámka upozorňující na to, že jsou některá jeho tvrzení nepřesná.

Twitter přitom odkazoval na články televize CNN a listu The Washington Post, které upozorňují na závěry expertů, že podvody u hlasování poštou jsou v USA výjimečně vzácné.

Trump následně podotkl, že sociální sítě provozované technologickými giganty ze Silicon Valley „umlčují konzervativní hlasy“ a zasahují do nadcházejících prezidentských voleb.

„Budeme je silně regulovat, nebo je zavřeme, než abychom to dopustili,“ napsal prezident.

Šéf sociální sítě Twitter Jack Dorsey reagoval s tím, že jeho firma bude nadále celosvětově poukazovat na nepravdivé nebo rozporuplné informace ohledně voleb.

„Naším záměrem je dát do souvislosti protichůdná tvrzení a ukázat odporující si informace, aby si lidé udělali názor sami,“ dodal Dorsey. (sfr)