Lidé, kteří se rozhodnou zajít do restaurace či na koupaliště, si s sebou budou muset přinést i roušku.

Lidé si při návštěvě koupališť a restaurací budou muset nasadit roušku. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Vnitřní prostory restaurací a umělá i přírodní koupaliště by se měly otevřít 25. května.

Vojtěch dodal, že se prodlouží i otevírací hodiny restaurací, barů a podobných zařízení. Ty budou moci být otevřené do 23 hodin. Od 23 do 6 budou moci poskytovat služby skrze výdejní okénka.

Ve vnitřních prostorách restaurací však budou muset návštěvníci i personál nosit roušky. Sundat ji bude možné jen během konzumace jídla a pití.

Provozovatelé také musí zajistit, aby lidé v těchto zařízeních dodržovali povinné rozestupy. Personál bude muset navíc vydezinfikovat stůl a židle před příchodem nových hostů.

Povinnosti nosit roušku se nevyhnou ani návštěvníci bazénů a přírodních koupališť. Lidé ji budou moci odložit pouze v případě, že si půjdou zaplavat nebo budou na lehátku. Při pohybu po areálu koupaliště se bez ní však neobejdou.

Ani provozovatelé bazénů se nevyhnou zvýšeným hygienickým opatřením. Minimálně dvakrát až třikrát denně budou muset nechat vydezinfikovat všechna zařízení, která lidé používají.

Omezená bude i kapacita samotných bazénů, a to na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce.

Rastislav Maďar, který stojí v čele pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření při ministerstvu zdravotnictví, upozornil, že k poslední vlně uvolňování 25. května dojde pouze v případě, pokud se epidemiologická situace nezhorší.

„Budeme se dívat na epidemiologická data, zejména příští týden. Pokud se epidemiologická situace nezhorší, tak uvidíme, jestli ta vlna 25. května nastane,“ řekl epidemiolog. (kag)