Jen 2 procenta občanů se domnívají, že vláda byla na koronavirovou pandemii připravena. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Vláda situaci s koronavirem podcenila, řekla v průzkumu téměř polovina Čechů. Nejvíce u lidí propadli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a prezident republiky Miloš Zeman. Nejvíce pozitivně byl hodnocen epidemiolog Roman Prymula.

Premiér Andrej Babiš (ANO) skončil v průzkumu až třetí. Předběhl ho šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Výsledky vyplynuly z průzkumu National Pandemic Alarm. Podle něho si polovina občanů Česka myslí, že vláda situaci s koronavirem podcenila a nezareagovala na ni včas.

Polovina lidí pak očekává, že se děti vrátí do škol až po prázdninách.

Že vláda situaci podcenila a nezareagovala včas, uvedlo 47 procent respondentů. Jen 2 procenta se domnívají, že vláda byla na situaci připravena.

Hůře reakci vlády hodnotí lidé do 44 let. Mezi lidmi ve věku nad 60 let si pouze třetina myslí, že ministři situaci podcenili.

Pokud jde o zajištění ochranných pomůcek, jako jsou roušky, respirátory či rukavice, považuje pak reakci vlády za adekvátní polovina z dotázaných.

Výzkum také zjišťoval, jaká tři opatření by obyvatelé zavedli nejraději.

Dvě třetiny se vyslovily pro zavření hranic. Polovina by zavedla povinné nošení roušek a 43 procent by omezilo pohyb osob.

Pro zákaz velkých sportovních akcí či uzavření škol by se rozhodla třetina, zjistil průzkum.

Výzkumu se účastnilo 1484 osob ve věku od 15 let. Probíhal online dotazováním. (sfr)