Babišova vládní Rada navrhuje kompenzovat finančně Romům historické křivdy a majetek zabavený údajně před válkou.

Babišova vládní Rada navrhuje kompenzovat finančně Romům historické křivdy a zejména majetek zabavený před válkou. V první fázi žádá vypracovat analýzu, která by mapovala předválečný majetek Romů v Česku a jeho zabavování v letech 1938 až 1945. Materiál by posloužil pro následné vyplácení finančních kompenzací.

Vznik analýzy doporučila rada vlády pro záležitosti romské menšiny, která se na svém posledním zasedání otázkou vyrovnání zabývala. Požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na výzkum zajistil peníze.

Protektorátní úřady deportovaly z Česka do Osvětimi více než 5500 českých Romů.

Po válce se jich vrátilo asi 500. V Čechách a na Moravě zůstalo celkem asi 800 romských obyvatel.

Vládní Rada ve svém usnesení doporučuje analýzu majetkových poměrů Romů a Sintů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v letech 1938 až 1945.

Podle rady by měl premiér, který je jejím předsedou, zajistit „zdroje krytí pro Ústav pro studium totalitních režimů tak, aby bylo možné v co nejkratším termínu začít s výzkumnou činností“.

Předseda vlády Andrej Babiš se však posledního zasedání nezúčastnil.

Podle Rady zatím vlády v ČR nepodnikly žádné kroky, které by se k případné kompenzaci blížily.

„Tato nečinnost může být ze strany romské menšiny vnímána jako důsledek neustávajícího předsudečného jednání majoritní společnosti vůči romské menšině. Vypracovaná analýza by pak umožnila navrhnout postup řešení této dlouho opomíjené záležitosti,“ uvedla Olga Jeřábková z úřadu vlády ze sekce pro lidská práva.

Podle sčítání lidu z první poloviny 20. let minulého století mělo tehdejší Československo zhruba 56 300 romských obyvatel.

Z nich 579 bylo v Čechách a 2139 na Moravě a ve Slezsku. Většina žila na Slovensku.

Moravští Romové žili převážně v osadách na jihovýchodě Moravy, čeští kočovali. V roce 1927 republika přijala „zákon o potulných cikánech“, který kočování omezoval, uvádí web Holocaust.cz.

Rada na posledním zasedání projednala také návrhy zástupců Romů, která opatření chtějí do roku 2024 prosazovat. Mezi nimi je třeba zřízení postu zmocněnce pro romské záležitosti či řešení problémů v takzvaných vyloučených lokalitách. (sfr)