Rodičovský příspěvek se od ledna 2020 zvýší na 300 tisíc korun. (Ilustrační foto)

Rodičovský příspěvek stoupne od příštího roku o 80 tisíc. Sněmovna schválila navýšení ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun. Zvýšení rodičovské bude rozpočet stát 8,6 miliardy korun.

„Řekla bych, že to byl komplikovaný porod. Dítě je na světě. Ještě je v inkubátoru, protože ho musí schválit Senát a podepsat prezident,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) pro Novinky.cz.

Vyšší rodičovský příspěvek budou moci čerpat rodiny s dětmi do čtyř let, které budou v lednu 2020 příspěvek ještě pobírat.

Sněmovna zamítla několik poslaneckých pozměňovacích návrhů, podle nichž by měli na vyšší rodičovskou nárok všechny rodiny s dětmi do čtyř let věku. Tedy i ty, které už příspěvek vyčerpaly.

Kdyby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhly všechny rodiny s dětmi do čtyř let, i ty, které si již částku 220 tisíc korun stihly vybrat, bylo by to pro státní kasu o 2,6 miliardy korun dražší.

Vládní novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou – by se měl od ledna zdvojnásobit.

Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí.

Předlohu nyní dostane Senát. Jelikož byla ale ve sněmovně shoda napříč politickým spektrem, novelu zákona o státní sociální podpoře zřejmě odklepne.

(pel)