Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v roce 2020 na 2 procenta z původně předpokládaných 2,5 procent.

Ekonomika České republiky zpomalí. Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce na 2 procenta. Letos se počítá s růstem 2,5 procenta. V červencové předpovědi přitom resort odhadoval růst letos 2,5 procenta a příští rok 2,3 procenta. 

Se zpomalením české ekonomiky počítá i Česká národní banka (ČNB) a Brusel.

Zatímco Komise snížila odhad růstu české ekonomiky letos na 2,5 procenta a v příštím roce na 2,2 procenta, ČNB ponechala letošní růst na původních 2,6 procenta a pro příští rok odhad snížila na 2,4 procenta.

Za zhoršenou prognózou stojí rizika ohledně ekonomického vývoje v zahraničí. Letos i příští rok by přitom měl být ekonomický růst tažen výdaji domácností na spotřebu podpořenými rychlým růstem mezd.

Resort upozornil, že růst světové ekonomiky bude letos nejpomalejší od krize před deseti lety. Důvodem jsou mimo jiné obchodní války či nejistota kolem brexitu.

Pro Česko je pak klíčovým faktorem zpomalení německé ekonomiky, která je na hranici recese.

Na tuzemském trhu vidí úřad jako rizika napjatý trh práce, růst cen nemovitostí a strukturální změny v automobilovém průmyslu související s přijatými emisními normami.

Česká ekonomika podle zprávy vykazuje v některých oblastech zřetelné znaky přehřívání, hlavně co se týče trhu práce a nemovitostí. Firmy si stěžují na nedostatek zaměstnanců, což brzdí růst produkce.

Odhad inflace MF v nové prognóze zvýšilo. Inflaci letos nově čeká 2,8 procenta a příští rok 2,6 procenta.

(pel)