Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo, míní premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér Andrej Babiš (ANO) rebeluje proti Unii. Prosazuje stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu Česká republika porušila evropské právo. Podle Babiše je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

„U jádra jsme zaspali dobu. Temelín už jsme mohli stavět. My to musíme prosadit. I kdybychom měli porušit evropské právo. Bezpečnost energetická je pro nás priorita,“ uvedl Babiš na  jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Podle Babiše je nutné na evropských jednáních v souvislosti s klimatickou politikou zdůrazňovat, že jaderná energetika je čistý zdroj.

Problematickou nicméně zůstává otázka trvalého uložení vyhořelého jaderného paliva.

Připomněl dále, že Francie získává z jádra 70 procent elektrické energie. Prezident Emmanuel Macron ale slíbil snížit podíl jaderné energetiky na celkové výrobě do roku 2035 na 50 procent.

Premiér také řekl, že Česko bude v rámci jednání o víceletém finančním rámci Evropské unie na roky 2021 až 2027 a o klimatickém balíčku prosazovat, aby získalo finanční kompenzace za dosažení uhlíkové neutrality.

Podle něj je nutné snižovat emise oxidu uhličitého takovým způsobem, aby to nepoškodilo český průmysl. Zdůraznil, že Česko plní své mezinárodní závazky, které ohledně snižování emisí přijalo.

(pel)