Vědci možná konečně s pomocí umělé inteligence přečtou záhadné svitky, které přežily výbuch Vesuvu v roce 79. n.l.

Záhadné nečitelné svitky, které přežily erupci Vesuvu v roce 79 n. l., budou možná konečně rozluštěny. Vědci z americké University of Kentucky doufají, že pomocí nové technologie rentgenu se zapojením umělé inteligence křehké dokumenty po téměř dvou tisíciletích znovu přečtou. 

„Každý ze svitků prosvítíme silným světlem a získáme tím početné dvojrozměrné obrázky. Z toho znovu složíme trojrozměrný obraz,“ uvedl Laurent Chapon ze společnosti Diamond Light Source.

Systém přirovnal k počítačové tomografii (CT) používané v nemocnicích pro získání podrobných snímků vnitřních orgánů člověka.

Odborníci prozkoumají 2 zuhelněné svitky, které jsou součástí sbírky z 1 800 starověkých písemností.

Zbytky knihovny byly nalezeny v roce 1752 při vykopávkách ve starořímském Herculaneu, které bylo stejně jako Pompeje zničeno sopečnou erupcí. Svitky se nacházely v troskách vily, která měla údajně patřit nevlastnímu otci Julia Caesara.

Společně tyto svitky tvoří jednu z největších dochovaných antických knihoven. Většina z nich je uchována v neapolském muzeu.

Podle vědeckého týmu bude práce na dokumentech z Herculanea mnohem složitější. Inkoust je totiž velice špatně čitelný s menším množstvím kovů, než obsahoval například izraelský pergamen.

Vědci tak nejprve za použití již rozbalených svitků naučí umělou inteligenci rozpoznávat text na svitcích a tento systém následně aplikují na rentgenem pořízených snímcích.

Odborníci se již v minulosti pokusili za použití různých metod svitky rozbalit a některé byly následkem toho zničeny.

(pel)