V Česku začal lov na řidiče s vadnými filtry pevných částic.

V Česku začal lov na řidiče aut s vykuchanými filtry pevných částic. Speciální přistroj používaný na českých silnicích je schopný změřit emise přímo na cestě. Emisním testem podle policistů neprojde čtvrtina řidičů, kteří musí zaplatit vysokou pokutu a jejich vozidlo je odstaveno. 

Informaci zveřejnily Novinky.cz.

Filtry pevných částic jsou součástí moderních dieselových aut a mají zachytávat rakovinotvorné látky vznikající při spalování nafty. Motoristé ale často jezdí s poškozenými nebo úplně vymontovanými filtry.

Ministerstvo dopravy proto pořídilo přístroj, který umí poškozený nebo chybějící filtr zjistit, a to při běžné kontrole.

„Centrum služeb pro silniční dopravu (CSPSD) zatím nakoupilo a vybavilo jednu mobilní expertní jednotku, která v rámci pilotního projektu působí od léta tohoto roku zejména na území hlavního města Prahy a Středočeského kraje v rámci spolupráce s Policií ČR,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková pro Novinky.cz.

Policisté mají právo na silnici kontrolovat technický stav. Stanici technické kontroly (STK), která vydala známku vozu nesplňujícího limity, pak může zkontrolovat krajský úřad nebo inspekce ministerstva dopravy.

Mohou také na místě nařídit, aby auto jelo na mimořádnou kontrolu na nejbližší STK. V případě, že projde, náklady hradí policie, pokud ne, zaplatí šofér, který navíc nemůže pokračovat v jízdě.

Projekt probíhá podle pplk. Michala Hodbodě z ŘSD třetí měsíc. Při kontrole nevyhovělo 25 procent z vytipovaných a zkontrolovaných vozidel.

(pel)