Hořící amazonské pralesy mají řešit lídři G7. Brazilský prezident Bolsonaro to považuje za vměšování.

Hořící amazonské pralesy mají řešit lídři G7. Brazilský prezident Bolsonaro to považuje za vměšování. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry v Amazonii za mezinárodní krizi. Chce téma požárů řešit i na víkendovém summitu skupiny G7 ve Francii.

Počet lesních požárů v Amazonii se v letošním roce výrazně zvýšil mimo jiné i kvůli jejich nelegálnímu kácení. Brazilská vláda proto čelí mezinárodnímu tlaku a kritice.

„Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize. Členové G7, uvidíme se za dva dny, abychom o tom naléhavě hovořili,“ napsal francouzský prezident Macron.

Znepokojení vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres.

„Uprostřed klimatické krize si nemůžeme dovolit další škody na hlavním zdroji kyslíku a biodiversity,“ prohlásil šéf OSN.

Hnutí studentů Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) chystá demonstrace před brazilskými ambasádami ve světě.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro však Macrona obvinil z toho, že se z „vnitřní záležitosti Brazílie a dalších amazonských zemí“ snaží vytěžit osobní politické body.

„Senzacechtivý tón, který používá, problém nevyřeší,“ zdůraznil Bolsonaro, který vyjádřil podezření, že za požáry v Amazonii stojí nevládní organizace, protože z nich podle něj mají mediální prospěch a mstí se tak vládě za omezení státních příspěvků.

Mluvčí brazilské vlády ve čtvrtek uvedl, že evropské země vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči jeho zemi.

Podle mluvčího nejsou statistické údaje o požárech oficiální a jsou přehnané.

„Reálně máme odlesňování, ale ne na takové úrovni, jak se říká,“ konstatoval a zopakoval tak Bolsonarovy argumenty. Ten  nedávno označil za lživé údaje brazilského národního ústavu o odlesňování.

Požáry deštného pralesa v Amazonii, který leží ze 60 procent na území Brazílie, vyvolávají obavy, protože tento les má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.

Za větší počet požárů může podle expertů nejen sucho či klimatické změny, ale i ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy.

Brazilský národní ústav INPE zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Od ledna INPE zaznamenal 71.500 ohnisek lesních požárů v Brazílii, z toho asi 52 procent v Amazonii.

Oblast Amazonie zaujímá asi třetinu území Jižní Ameriky. Vedle Brazílie zasahuje do Peru (13 procent), Kolumbie (deset procent) a menší část leží též ve Venezuele, Ekvádoru, Bolívii, Guyaně, Surinamu a Francouzské Guyaně. (sfr)