Čaputová a papež František jsou nejoblíbenějšími zahraničními osobnostmi v Česku. (Ilustrační foto - redakční koláž)

Čaputová a papež František jsou nejoblíbenějšími zahraničními osobnostmi v Česku. Největší sympatie ze zahraničních osobností veřejného života získala u obyvatel Česka slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou pozitivně hodnotí 71 procent lidí.

Následuje papež František s 63 procenty kladných hlasů.

Nejméně populární mezi obyvateli Česka jsou čínský prezident Si Ťin-pching a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury STEM.

V porovnání s předchozími průzkumy se názory občanů Česka na většinu zahraničních státníků nemění. Například papeže Františka ale vnímají Češi lépe než jeho předchůdce papeže Benedikta, kterého před deseti lety kladně hodnotilo 52 procent dotázaných.

Vedle Čaputové a papeže pozitivní hodnocení převažovala už jen u maďarského premiéra Viktora Orbána a Theresy Mayové, která v době průzkumu byla ještě britskou premiérkou. Pozitivní názor na oba politiky měla téměř polovina lidí.

Na pátém místě obliby skončil francouzský prezident Emmanuel Macron se 40 procenty příznivých hodnocení. Na šestém místě ruský prezident Vladimir Putin s 36 procenty.

Na německou kancléřku Angelu Merkelovou má v Česku pozitivní názor zhruba čtvrtina lidí.

„Merkelová se těšila vysoké popularitě do roku 2013, poté její oblíbenost mezi Čechy prudce klesla vlivem migrační krize. Poslední rok ukazuje na mírný nárůst pozitivních postojů, přesto patří mezi nejméně oblíbené politiky ze sledovaného výběru,“ uvedli autoři průzkumu.

Ještě menší sympatie než k Merkelové mají obyvatelé Česka k americkému prezidentovi Trumpovi, kterému proti předchozímu roku sympatizantů ještě ubylo.

Na posledních místech mezi vybranými zahraničními politiky skončil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, na kterého se pozitivně dívá čtvrtina populace a jen třetina z těch, kdo ho znají, a čínský prezident Si Ťin-pching. Na něj má pozitivní názor 18 procent lidí.(sfr)