ODS na počest 30. výročí Listopadu vyráží do boje za ohroženou svobodu. Pořádat bude i besedy. (Ilustrační foto)

ODS na počest 30. výročí Listopadu vyráží do boje za ohroženou svobodu. Fialova strana rozbíhá vlastní kampaň k výročí 17. listopadové revoluce z roku 1989. Občanští demokraté vyvěsí vlastní billboardy a budou pořádat besedy s pamětníky ze svých řad kampaň. Podle ODS nepřipravila Babišova vláda relevantní projekt k listopadovému výročí, protože odkaz sametové revoluce neodpovídá jejím hodnotám.

Europoslanec a někdejší disident Alexandr Vondra vyhlásil, že vzpomínání pamětníků je důležité, protože svoboda na tom není nejlíp, což přispívá k dezinterpretaci nedávné historie.

Vzpomínky disidentů ODS zaznamená na sociálních sítích.

„Svoboda dnes dostává na frak, vládne nám estébák a jeho tisk,“ uvedl Vondra s odkazem na soudní spory premiéra Andreje Babiše o to, zda spolupracoval s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní (StB).

Nynější vláda podle Vondry okrajuje svobodu postupně, takzvanou salámovou metodou.

„Musíme bojovat za svobodu stejně tak jako dřív, ráno, v poledne i večer,“ zdůraznil.

Podle dalšího z pamětníků, poslance ODS a prvního ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka vyhlásila vláda k 30. výročí sametové revoluce politiku totálního zapomnění. Žádné instituci nezadala projekt, který by historický zvrat připomenul.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že listopad 1989 nelze nechat těm, kteří jeho význam zpochybňují.

„Listopad nebyly věci, které byly bezhodnotové. Demokracie a svoboda, návrat na západ a kapitalismus jsou jeho hodnoty, které chceme hájit,“ uvedl.

Expozice dějin

Podle vládních plánů se ve výroční den začátku sametové revoluce v Národním muzeu v Praze otevře první stálá expozice věnovaná českým a slovenským dějinám 20. století. Zahrne i události roku 1989, společně s výstavou Slovenského národního muzea věnovanou revoluci 1989 na Slovensku.

Vláda na oslavy tohoto a ještě dalších dvou výročí, která připadají na letošní rok, vyčlenila 55 milionů korun. (sfr)