Důvěra v Evropskou unii mezi obyvatelstvem unie vzrostla, ale stále dosahuje jen 44 procent.

Důvěra v Evropskou unii mezi obyvatelstvem unie vzrostla, ale stále dosahuje jen 44 procent. Vyplynulo to z průzkumu Eurobarometr. Obyvatelé Česka nadále zůstávají jedním z nejvíce euroskeptických národů v EU. 

Důvěra obyvatel v EU a její instituce vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2009, kdy důvěru v průzkumu vyslovilo plných 48 procent obyvatel. Nyní v rámci všech 28 členských zemí věří EU průměrně 44 procent lidí.

Podle průzkumu roste i podpora společné evropské měny. Za největší problém označují obyvatelé unijních zemí stále migraci, k níž se ovšem přiblížily klimatické změny.

Největší důvěru v EU vyslovují obyvatelé Litvy (72 procent), Dánska (68) a Estonska (60). Naopak, nejvíce euroskeptičtí jsou obyvatelé Česka (EU důvěřuje jen 36 procent), Francie (33), Řecka (32) a Velké Británie (29), která se právě pokouoší o brexit.

Stejně jako v minulých průzkumech je důvěra v unijní instituce větší, než průměrná důvěra v národní vlády a parlamenty. , která je podle průzkumu na 34 procentech.

Ve 20 unijních zemích je podle aktuálního průzkumu více lidí, kteří EU důvěřují, než těch s opačným názorem. V České republice nedůvěřuje EU 55 % obyvatel.

Rekordních 76 procent obyvatel zemí platících eurem považuje za pozitivní hospodářskou a měnovou unii i společnou evropskou měnu. Za posledních pět let narostl jejich počet o devět procentních bodů. V rámci celé EU zůstává podpora eura beze změny na 62 procentech.

Uvedený průzkum se uskutečnil po květnových eurovolbách na vzorku téměř 28 tisíc lidí ve všech členských zemích.

Migraci za největší problém označuje 34 procent lidí, což je o šest procentních bodů méně než při minulém průzkumu z loňského podzimu.

Oteplování planety a s ním spojené jevy trápí nejvíce 22 procent lidí, tedy o 11 procentních bodů více než před rokem. (sfr)