Turecko se nepodvolí tlaku USA a bude kupovat rakety S-400 od Ruska i pod hrozbou sankcí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se vzepřel Spojeným státům. Turecko jako členský stát NATO bude kupovat protiraketový systém S-400 od Ruska i přesto, že USA pohrozily Turkům sankcemi. Erdogan se prý tlaku Spojených států nepodvolí. 

„Otázka S-400 je přímo spojena s naší suverenitou a my v této věci neustoupíme,“ řekl turecký prezident.

Erdogan rovněž uvedl, že Turecko rozhodně nebude žádnou zemi žádat o svolení a nepodvolí se tlaku, protože záležitost se týká jeho bezpečnosti.

Dodávku ruského systému ostře kritizují nejen USA, ale i Severoatlantická aliance (NATO), jejímž je Turecko členem.

Dodávky zbraňového systému mají být zahájeny v červenci. Potvrdila to už dříve i ruská strana.

Ruské rakety země-vzduch jsou podle Washingtonu i Aliance pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy NATO nejsou kompatibilní.

Bílý dům už dříve Ankaru varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO. Může být zrušen jak kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35, tak i výroba jejich komponentů v Turecku.

Objevily se dokonce zprávy, že Spojené státy zvažují vůči Turecku sankce. Americký prezident Donald Trump konečné rozhodnutí odložil a čeká na výsledek své schůzky s Erdoganem v Japonsku.

Turecká vláda podepsala kontrakt s Ruskem na protiraketový systém za 2,5 miliardy dolarů (56,6 miliardy Kč) v roce 2017. Místo raket S-400 Pentagon nabídl Turkům americký systém Patriot. Ankara ale tvrdí, že by jej koupila jen v případě, že by nabídka Washingtonu byla tak dobrá jako nabídka Moskvy.

 (pel)