Stát odmítl pomoc Romů při boji s kůrovcem. Radši chce do Česka dovézt Ukrajince, ti jsou prý kvalifikovanější....

Tisíce nezaměstnaných Romů měly v Česku pomoci s kůrovcovou kalamitou. Ministerstvo zemědělství jim však dalo košem a tuzemské firmy vyzvalo, aby si pro boj s broukem přivedly pracovníky z Ukrajiny. Ti jsou prý kvalifikovanější. 

Informaci uveřejnil server Lidovky.cz.

Mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý vysvětluje nezájem státního podniku Lesy ČR o romské pracovníky tím, že na zpracování kalamitního dříví bohužel obvykle nemají potřebnou kvalifikaci.

„Například pro práci s motorovou pilou či při používání chemických postřiků,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Resort se tak snaží přimět tuzemské firmy, aby pro boj s následky kalamity způsobené kůrovcem přivezly pracovníky z Ukrajiny.

Asociace romských podnikatelů a spolků ČR (ARPS) přitom už loni v červnu státnímu podniku Lesy ČR nabízela tisícovku Romů, kteří měli vyrazit do lesů s kůrovcem bojovat.

Sdružení se nařčení resortu zemědělství brání. Uvedlo, že má zájem o nekvalifikovanou práci, jako je například sběr klestí a podobně.

„Avšak jednotkové ceny nejsou pro nás ekonomicky výhodné a nejsme schopní tyto práce dlouhodobě realizovat,“ řekl prezident ARPS Vladimír Leško.

Organizace podle svých slov sdružuje prověřené firmy zaměstnávající pracovníky, kteří jsou v důsledku nedostatku pracovních příležitostí dlouhodobě evidovaní na úřadech práce.

Leško snahu získat ukrajinské pracovníky zkritizoval.

„Je neefektivní přivážet do našeho státu nekvalifikovanou pracovní sílu z cizích zemí. V Česku máme mnoho nekvalifikovaných lidí, nejen z řad Romů, kteří jsou schopní provádět práce nenáročné na odbornost,“ dodal.

(pel)