Den daňové svobody v Česku připadne letos podle výpočtů Liberálního institutu na 28. června.

Den daňové svobody, tedy pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana, letos připadá na 28. května. Je to tak o 6 dní později než v loňském roce, kdy vycházel na 22. května. Za zhoršení oproti loňsku může především zpomalení hospodářského růstu, uvedl Liberální institut.

„Je skvělé, že už třetí rok za sebou máme den daňové svobody už v květnu. Důvody však nelze hledat v tom, že by politici zpytovali svoje svědomí a omezili svoji chuť utrácet. Letos však budeme na stát vydělávat o týden déle. Na vině je zpomalení hospodářského růstu, tedy už nevyděláváme tolik, aby to vláda nestihla utratit za nás,” uvedl ředitel institutu Martin Pánek.

Nejdříve daňovou svobodu letos přivítali v Irsku (5. dubna) a tento týden nastane v Litvě a Švýcarsku (shodně 3. května). Naopak nejdéle si na ni počkají ve Francii (22. července), ve Finsku (9. července) a v Belgii (7.července).

Průměr OECD oproti minulému roku vzrostl o tři dny den směrem ke konci roku. Dle Pánka je to důsledek zpomalení hospodářského růstu v rozvinutém světě.

„Zažíváme jedno z nejdelších období hospodářského růstu, jaké pamatujeme, bohužel tento růst nyní zpomaluje, v některých zemích již dokonce probíhá recese. Dosavadní růst, do značné míry tažený levnými úvěry, které mj. zdražují byty, je tak možná u konce. Při dalším zpomalení nebo recesi se může Den daňové svobody snadno dostat zpět do půlky června, kde byl při poslední finanční krizi,“ podotkl Pánek.

Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

(pel)