Vláda si vypomohla penězi z privatizace k vylepšení průběžného hospodaření státního rozpočtu.

Česká vláda si pomohla nestandardní transakcí ke snížení deficitu rozpočtu za měsíc březen. Převedla si do státní kasy 18 miliard korun z privatizačního účtu. Schodek za měsíc březen 2019 tak činil pouze 9,2 miliardy Kč. Bez použití privatizačních zdrojů by deficit dosáhl téměř 28 miliard korun.

Novela zákona, která umožňuje vládě využít ve státním rozpočtu peníze z takzvaného Fondu privatizace, platí od začátku letošního roku. Využití peněz není omezeno konkrétním účelem, vláda je může nasměrovat podle svých priorit.

Fond privatizace tvoří zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na tyto účty plynou peníze z privatizace a dividendy zejména od společností ČEZ nebo Českého aeroholdingu.

Za únor letošního roku dosáhl deficit rozpočtu 19,9 miliardy korun. Loni v březnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 16,3 miliardy korun.

Meziroční srovnání je podle ministerstva financí ovlivněno mimo jiné faktem, že v prvním čtvrtletí loni získal rozpočet mimořádně 20 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013.

V roce 2007 podle mluvčího ministerstva investovala vláda z privatizačního účtu do oblastí nesouvisejících s privatizací 21 miliard korun, o rok později téměř 34 miliard.

Opoziční ODS vyzvala vládu, aby představila plán, jak zabránit vysokému schodku rozpočtu v letošním roce.

„Pokud to do konce dubna vláda nepředloží, tak budeme iniciovat nejenom jednání rozpočtového výboru, ale i mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny,” uvedl v ČT předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který je členem sněmovního rozpočtového výboru. (sfr)