Astana přestane existovat. Hlavní město Kazachstánu se bude jmenovat Nursultan po bývalém prezidentovi.

Hlavní město Kazachstánu už nebude Astana, ale nově se bude jmenovat po bývalém prezidentovi Nursultana Nazarbajeva, který letos v březnu nečekaně položil funkci. Změnu názvu metropole inicioval nový prezident země Kasym-Žomart Tokajev. 

Odstoupení Nazarbajeva a oznámení o přejmenování hlavního města vyvolalo v zemi demonstrace. Do ulic kazašských měst vyšly stovky lidí, proti kterým zasáhla policie. Protestujícím nejvíce vadí, že lidé byli postaveni před hotovou věc.

Na internetu také vznikla petice proti přejmenování, která získala 42 tisíc podpisů. Kazašské úřady ale přístup k webové stránce okamžitě zablokovaly.

Město původně vzniklo v roce 1830 jako kozácká osada Akmolinsk. Sovětští komunisté ji v roce 1961 přejmenovali na Celinograd. V letech 1992 až 1998, tedy již v nezávislém Kazachstánu, se město jmenovalo Akmola.

Po Nazarbajevově rozhodnutí přesunout sem hlavní město z Almaty (dříve Alma-Aty) se dočkalo v květnu 1998 názvu Astana, což v kazašském jazyku znamená prostě hlavní město.

Osmasedmdesátiletý Nazarbajev vládl středoasijské zemi od roku 1991. Svou rezignaci zdůvodnil nutností příchodu nové generace lídrů. Prezidentský úřad opustil 20. března, kdy funkci převzal 65letý Tokajev. Moci se ale Nazarbajev nevzdal: ponechal si funkci šéfa bezpečnostní rady státu a zůstává vůdcem de facto monopolní vládní strany Světlo vlasti.

Ponechal si i titul otce národa, zakotvený v ústavě.

Mnozí pozorovatelé vidí ve formální změně v prezidentském křesle přípravu na předání moci do rukou Nazarbajevovy nejstarší dcery Darigy, která mezitím postoupila na předchozí Tokajevovo místo v čele horní komory parlamentu, tedy z hlediska ústavy se dostala do druhé nejvýznamnější funkce po hlavě státu.

(pel)