Syna zakladatele ODS, Václava Klause mladšího, vyhazují z poslaneckého klubu strany za jeho výroky proti Evropské unii.

ODS vyzvala poslance Václava Klause mladšího, aby odešel z poslaneckého klubu strany. Důvodem je jeho kontroverzní výrok proti Evropskou unii, kterou Klaus na plénu Sněmovny přirovnal k nacistickému Německu. Klaus z funkce odejít nehodlá a straně vzkázal, ať ho vyloučí.

Klaus přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů v úterní debatě při hlasování o GDPR.

Předseda ODS Petr Fiala se pak za jeho výrok jménem ODS omluvil.

ODS v prohlášení uvedla, že se od jeho slov distancuje a považuje taková slova za nepřijatelná a znovu se za ně omluvila.

„ODS vyzývá Václava Klause ml. k odchodu z poslaneckého klubu ODS a konstatuje, že Václav Klaus ml. svým jednáním dlouhodobě poškozuje stranu,” uvedla strana v oficiálním prohlášení.

„Rozhodně neakceptuji výzvu k nějakému odchodu, ať mě případně kdyžtak vyloučí. Pakliže mě vyloučí, tak se obrátím k voličům,“ reagoval Klaus.

ODS označil za „skupinu zasloužilých funkcionářů, kteří stranu už jednou dotáhli ze 30 procent na šest“ a kteří Klause mladšího „nenáviděli“ od té doby, co do strany vstoupil.

Poukázal také na fakt, že za ODS jsem kandidoval, ctí její základní hodnoty s tím, že ODS byla založena „u nás doma v kuchyni“.

Klaus mladší je synem zakladatele ODS a jejího bývalého předsedy, exprezidenta Václava Klause staršího.

Pokud Klaus ml. musel klub strany opustit, zřejmě by odešel i z čela sněmovního školského výboru.

Klaus ml. přirovnal projednávání evropských směrnic k údělu židovské obce za nacistické okupace během úterní debaty k zákonu o zpracování osobních údajů, který reaguje na evropské nařízení GDPR.

Předlohu poslancům vrátil Senát.

„Projednáváme něco, co občané ČR nechtějí. To je nařízení EU, to sem přilítlo a my tu zoufale teď hledáme, jak to zmírnit. Mně to připomíná, jak když jsme židovský výbor, který má vypravit transport a my jen tak rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme a ty půjdou až příštím vlakem, a jinak děláme to, co nám řeknou,” prohlásil Klaus ml. na plénu Sněmovny.

Během nacistické okupace byla v Protektorátu zřízena Ústředna pro židovské vystěhovalectví, která podléhala Adolfu Eichmannovi. Zastrašováním nutila Židovskou náboženskou obec v Praze, aby prováděla registrace Židů, shromažďovala je k deportacím a zajišťovala jejich majetek.

Nacisté tak nutili samotné Židy, aby se organizačně podíleli na vlastním tragickém osudu.

Vůči kritice, která se na Klausovu hlavu snesla, se ve středu ohradil.

„Mediální darebáci se mi snaží nasadit antisemitskou notu. Ale celý můj přístup je opačný, má pozice je velmi proizraelská,“ podotkl Klaus s tím, že jeho výrok byl „drsný, ale sedí.” (sfr)