Francouzský prezident Emmanuel Macron představil svou vizi reformy Evropské unie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil svou vizi reformy Evropské unie. Společnosti, které ohrožují strategické zájmy a hodnoty Evropy v oblasti ekologie, ochrany dat, rovného odměňování a placení daní by měly být trestány nebo rovnou zakázány. Text nazvaný „Za evropskou renesanci“ obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu, klimatické banky nebo pohraniční policie. 

„Nikdy od druhé světové války nebyla Evropa tak potřebná. A přece nebyla Evropa nikdy v takovém nebezpečí,“ napsal šéf Elysejského paláce v dopise, který by měl být otištěn ve všech osmadvaceti členských zemích Evropské unie ve čtyřiadvaceti evropských jazycích.

Nadcházející hlasování do europarlamentu považuje za „rozhodující pro budoucnost našeho kontinentu“.

Francouzský prezident v dopise zkritizoval nacionalisty a doufá, že v reformované Evropě by své místo opět našla i Británie.

Reformou by měla podle Macrona projít celá Evropská unie. Text obsahuje řadu konkrétních návrhů.

Migraci navrhuje řešit revizí schengenského systému, vytvořením společné pohraniční policie a evropského azylového úřadu. Každá země, která chce být součástí Schengenu, musí být podle francouzského prezidenta zodpovědná a přísně kontrolovat hranice a zároveň solidární. Solidarita podle něj tkví ve „společné azylové politice se společnými pravidly přijímání a odmítání“.

Dosáhnout cílů pařížské klimatické dohody by podle francouzského prezidenta měla pomoci klimatická banka, která by financovala ekologické projekty.

V hospodářské oblasti Macron vyzval k reformě politiky konkurenceschopnosti a obchodní politiky. Společnosti, které ohrožují strategické zájmy Evropy nebo její hodnoty v oblasti ekologie, ochrany dat, rovného odměňování či placení daní by měly být trestány či rovnou zakázány.

Ve strategických odvětvích a při veřejných zakázkách by Evropa podle prezidenta měla stejně jako USA či Čína přistoupit k politice Evropa na prvním místě. Zavedená by podle Macrona měla být také celoevropská minimální mzda, jejíž výše by byla přizpůsobena situaci v jednotlivých členských zemích.

Do konce roku by chtěl francouzský prezident uspořádat evropskou konferenci, která by navrhla „všechny potřebné změny našeho politického projektu“ a to bez jakýchkoli „tabu“. Klidně by podle něj mohlo dojít i na revizi unijních smluv.

(pel)