Německo řeší problémy kolem návratu svých občanů působících v Islámském státu...

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že by evropské země měly vzít zpět své zajaté občany působící v Sýrii ve skupině Islámského státu. Německo eviduje v Sýrii 100 zajatých bojovníků.

V současné době je v kurdském vězení na severu Sýrie 800 zahraničních bojovníků, 600 žen a víc než 1200 dětí ze 49 zemí.

Trump se obává, že vzhledem k plánovanému stažení amerických sil ze Sýrie by se mohli radikálové dostat na svobodu a vrátit se do Evropy, aniž by je zachytily bezpečnostní úřady jednotlivých zemí.

Berlín se ale nachází před velkým bezpečnostním a právním problémem, uvedl Peter Neumann, ředitel Mezinárodního centra studií radikalismu (ICSR). Ti, kteří odešli bojovat za organizaci Islámský stát, by měli stanout před soudem a skončit ve vězení vzhledem ke zločinům, jichž se dopustili.

„Problémem je nejen zajištění důkazů jejich zločinů, ale také ověření jejich totožnosti,“ řekl Neumann podle Novinek a připomněl, že lidé s německým občanstvím mají právo na návrat do své země.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) oznámil, že Němci, kteří bojovali v řadách IS, a jejich rodiny by se mohli vrátit pouze tehdy, pokud bude jejich identita jednoznačně ověřená a nebudou představovat nevypočitatelné bezpečnostní riziko. Ještě před návratem musí být podle ministra také jasné, zda nemají být stíháni v jiných zemích.

„Mělo by se začít s přijetím těch osob, které jsou ochotné svědčit proti ostatním bojovníkům Islámského státu,“ řekl Neumann.

Nutná je podle jeho názoru také příprava věznic, aby odsouzení džihádisté nemohli působit na další vězně. Současně by se měly urychleně vypracovat deradikalizační programy a programy zaměřené také zvlášť na ženy a děti bojovníků IS.

Bezpečnostní úřady se obávají neřízené návratové vlny. Už nyní mají tajné služby problém s monitorováním 770 islamistických radikálů, kteří žijí v Německu. Jen opatrně se hovoří o stovkách německých islamistů, kteří se vrátili ze Sýrie či Iráku kolem roku 2016.

Zpráva Mezinárodního centra pro studium radikalizace univerzity King’s College London uvedla, že od dubna 2013 do června 2018 bojovalo v řadách organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku více než 41 tisíc cizinců, z nichž bylo přes šest tisíc ze západní Evropy. Nejvíce jich pocházelo z Francie, Německa, Velké Británie a Belgie. (dd)