Brusel uvalil kvóty a clo ve výši 25 procent na dovoz oceli do EU.

Evropská unie zavedla kvóty na dovoz oceli. Zavedení těchto restriktivních opatření je reakcí na obavy z růstu importu v důsledku amerických cel na ocel. Dovoz oceli do zemí EU bude podléhat kvótám do konce června 2021.

Dovozní kvóty se týkají 26 produktových kategorií. Jakmile budou kvóty pro jednotlivé kategorie naplněny, začne se na dovoz uplatňovat clo 25 procent.

Evropské sdružení výrobců oceli Eurofer zavedení kvót vítá, Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) jej však označilo za protekcionistické opatření.

Ve Spojených státech vstoupila už loni v březnu v platnost nová cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. To vyvolalo obavy, že zahraniční výrobci oceli se budou snažit přesměrovat svůj export do EU.

Dovoz oceli do Evropské unie od loňského března výrazně vzrostl. Mezi hlavní vývozce oceli do EU patří Čína, Indie, Rusko, Jižní Korea, Turecko a Ukrajina.

Nová americká cla na dovoz oceli a hliníku v loňském roce vzbudila nelibost u obchodních partnerů Spojených států. Evropská unie měla z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela.

EU proto loni v červnu začala uplatňovat odvetná cla na různé produkty z USA. Podobným způsobem na americká cla reagovali také další významní obchodní partneři USA. (sfr)