V pražských Letňanech dynamicky pokračuje nová rezidenční výstavba a pěstování řepky olejky. Babiš by tam chtěl vybudovat novou vládní čtvrť.

Premiér Andrej Babiš se poprvé osobně střetl s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) ve sporu o vybudování nové vládní čtvrti v pražských Letňanech. Hřib však nadále Babišův projekt budování nové vládní čtvrti odmítá. V Letňanech by primátor raději stavěl rezidenční čtvrť nebo novou nemocnici. 

Zástupci vlády ČR a představitelé města Prahy se na společném jednání neshodly například v otázce úřednické čtvrti v Letňanech, kde by podle Babišových představ měla vzniknout tzv. vládní čtvrť pro státní úředníky, která by na jednom místě soustředila úředníky z několika ministerstev rozmístěných po metropoli.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že není vhodné v Praze budovat úřednické ghetto.

„Primátor se vyjádřil, že se mu to nelíbí,“ uvedl Babiš. Doufá v to, že Hřib změní názor poté, co se s ním lépe seznámí a uvidí příslušnou prezentaci.

„Je to skvělý a rychle návratný projekt. Myslím, že administrativní centrum by mělo zásadní pozitivní vliv na fungování Prahy. Je to na okruhu Prahy a večer tam nikdo nejezdí a plno občanů by tak nemuselo jezdit do centra. Divím se, že někdo projekt kritizuje,” tvrdil Babiš, když obhajoval výstavbu na pozemcích, které nyní vlastní Praha.

Stát by za to městu mohl poskytnout budovy, které mu nyní patří, a z uvolněných ministerských budov by podle premiéra i ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřiny Arajmu mohly vzniknout byty.

Nemocnice na poli

„Můj pohled je stále takový, že není vhodné stavět v Praze úřednické ghetto,“ řekl Hřib. V Letňanech chce podle něho Praha raději rezidenční čtvrť či novou nemocnici pro sever metropole.

Podle Hřiba je záměrem města vystavět v letňanské lokalitě novou „moderní severní nemocnici, která by Pražanům přinesla zdravotnictví na úrovni“.

Stavba nové nemocnice o tisíci lůžek by vyšla na zhruba 8,5 miliardy korun.

Návrh metropolitního plán počítá s novou výstavbou na území mezi stanicí metra Letňany, veletržním areálem a letištěm Letňany. Nyní se na místě nacházejí pole.

Synergie pro 10 tisíc

Babiš a generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu však odmítli, že by byla v plánu monotematická čtvrť.

„Synergie jsou tam obrovské, návratnost je tam obrovská,“ prohlásil Babiš.

Pozemky, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354 tisíc metrů čtverečních. V listopadu Babiš uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10 tisíc zaměstnanců s tím, že výstavba by stála 10 miliard korun.

Podle šéfky ÚZSVM by v Letňanech mohla sídlit například ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy či částečně resort kultury.

Praha bude muset v dohledné budoucnosti řešit otázku sídla svých úředníků, kteří jsou nyní ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Ten má město pronajatý a smlouva vyprší v roce 2028. Novou budovu by mohl poskytnout právě stát.

Podle radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09/Spojené síly) však stát svoji vstřícnost podmiňuje právě budováním vládní čtvrti.

„Velkou podmínkou vzájemných vztahů je právě požadavek na směnu pozemků v Letňanech zamýšlených pro stavbu vládní čtvrti. Pakliže by se daná směna nerealizovala, je zřejmé, že dojde k zásadnímu přehodnocení vztahů a plnění žádostí Prahy,“ prohlásil  Chabr.

Město nyní eviduje na 150 žádostí na směnu budov nebo pozemků se státem. (sfr)