Životní minimum se nezvýší, ČSSD návrh ve vládě neprosadila.

ČSSD neprosadila ve vládě zvýšení životního minima o 380 korun. Kabinet zamítl návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Ta také navrhuje, aby stát hradil alimenty za všechny neplatící rodiče. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je to však prý nesmysl a návrh nikdy nepodpoří.

Nejnižší uznaná částka pro život, která se využívá pro stanovení dávek, alimentů či nezabavitelného minima při exekuci, měla podle návrhu vzrůst o 11 procent.

Částka se upravovala naposledy v lednu 2012. Pro samotného dospělého od té doby činí 3410 korun, pro dospělé a děti v rodině je nižší a pohybuje se od 1740 do 3140 korun. Existenční minimum je 2200 korun.

Záměr projednávala koncem listopadu 2018 koaliční rada. Na navýšení se ale nedomluvila.

Výdaje na dávky by se měly po růstu minima za rok zvednout o 454 milionů korun. Maláčová peníze nechtěla ze státního rozpočtu, stačit měly finance ministerstva práce.

Ministerstvo financí považuje zvyšování dávek a rozšiřování okruhu jejich příjemců za nežádoucí a nevhodně načasované, mohlo by podle něj snížit motivaci k práci. Zvednutí částek by navíc podle financí znamenalo další zátěž pro úřady práce.

Boj o alimenty

Mezi hnutím ANO a ČSSD je boj i o podobu zálohovaného výživného. Maláčová by chtěla, aby stát hradil alimenty za všechny neplatící rodiče.

Premiér Andrej Babiš (ANO) však pro Novinky.cz uvedl, že to je nesmysl a takovou věc nikdy nepodpoří. Podle něj se nedá proplácet paušálně.

Maláčová předloží dvě možné varianty. První je taková, že stát proplatí alimenty jen těm, jejichž příjem je maximálně 2,7násobek životního minima.

„Druhá verze je bez zastropování. Týkalo by se to všech domácností. Stát by měl zaskočit za neplatícího rodiče a potom ty peníze vymáhat. Kloním se k té druhé verzi, tedy nezastropovat,“ řekla Maláčová.

Babiš však toto rezolutně odmítl.

„Maláčová dělá politiku ČSSD, že vyjednává s médii a nevyjednává se mnou. Chce zničit tenhle rozpočet. Moje stanovisko je stále stejné. Není možné paušálně všem zaplatit. Musíme diferencovat,“ zlobil se Babiš.

„Nějaké paušální, jak si soc. dem. představovala v minulosti, že vyplatíme 18 miliard všem, za ty, kteří jsou nezodpovědní, tak na to nechť zapomene,“ vzkázal ministryni.

Zavedení zálohovaného výživného byla jedna z podmínek ČSSD ke vstupu do koalice.

Maláčová návrh připravuje v rámci rodinného balíčku. Ten se chystá předložit v řádu několika týdnů. Balíček bude obsahovat čtyři předlohy.

Kromě zálohovaného výživného ještě zvýšení rodičovského příspěvku na děti od ledna 2020 z 220 tisíc na 300 tisíc korun.

Balíček by měl také zajistit financování dětských skupin ze státního rozpočtu a ukotvit takzvané sdílené pracovní místo.

(pel)