Míra inflace v jihoamerické Venezuele stoupá stále nezadržitelně vzhůru. V listopadu dosáhla meziroční míra inflace 1,3 milionu procent. Ceny se meziměsíčně zvýšily o 144 procent.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro koncem minulého měsíce zvýšil minimální měsíční mzdu o 150 procent na 4500 bolivarů. To podle kurzu na černém trhu odpovídá méně než deseti dolarům (necelých 230 Kč), napsala agentura Reuters.

Podle Madura je Venezuela obětí ekonomické války vedené opozicí za pomoci Washingtonu. Kritici však tvrdí, že problémy v zemi jsou výsledkem špatných politických rozhodnutí, včetně nekontrolovaného tisku nových peněz k financování rostoucího rozpočtového deficitu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) již v říjnu předpověděl, že spotřebitelské ceny ve Venezuele se za celý letošní rok zvýší o 1,37 milionu procent. V příštím roce fond očekává zrychlení inflace na deset milionů procent. MMF už dříve přirovnal současný stav ve Venezuele ke krizi v Německu v roce 1923 či v Zimbabwe před deseti lety. (jaz)