Brusel obvinil Rusko z plánované dezinformační kampaně...

Evropská komise (EK) obvinila Rusko z plánovaného ovlivnění blížících se voleb do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční v květnu přístího roku. Podle EK tak chce Rusko činit pomocí šíření fake news (falešných zpráv) na sociálních sítích. Brusel vyzval Facebook, Twitter či Google, aby proti ruské propagandě spolupracovali.

Evropská komise vyzvala internetové firmy jako Facebook, Twitter nebo Google, aby jí každý měsíc posílaly přehled nepravdivých zpráv, které se u nich objevily. Komise následně sesbírané informace zveřejní.

Podle Bruselu tento krok přispěje k větší transparentnosti před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Komise totiž tvrdí, že se je Rusko nejspíš pokusí ovlivnit.

Evropská komise také chce, aby ji firmy informovaly o tom, jak nakládají s politickou reklamou, kterou si u nich někdo zaplatí. Brusel chce, aby pro on-line prostor platila stejná pravidla jako v tištěných nebo audiovizuálních médiích – v nich musí být jasně uvedeno, že daný článek nebo například reportáž je politickou propagací.

Moskva jakékoliv snahy o ovlivňování voleb popírá. Vyšetřovatelé ale tvrdí, že mají jasné důkazy o opaku. Například o dezinformačních kampaních, které Rusko vedlo před americkými prezidentskými volbami, britským referendem o vystoupení z Evropské unie nebo před parlamentními volbami ve Švédsku.

Podle české eurokomisařky Věry Jourové patří Česká republika k zemím, které jsou ruskou propagandou ohrožené nejvíc. Jedním z důvodů je podle ní to, že více než polovina Čechů čte zprávy jen na internetu.

„Je vysoce pravděpodobné, že se to dít bude. Říkám to na základě zkušeností, které máme z poslední doby. Kdybych vám řekla, že nevěřím, že se to bude dít, tak bych vám jednak lhala a jednak bych byla blázen,“ řekla Aktuálně.cz už minulý měsíc česká eurokomisařka Věra Jourová.

Eurokomisařka, která je členkou hnutí ANO, taky vyzvala svého stranického šéfa a premiéra Andreje Babiše, aby na svých sociálních sítích přestal sdílet pochybné servery, jako jsou Parlamentní listy.

Komise nechce internetovým platformám nic nařizovat. Pokud by ale s jejich spoluprací nebyla spokojená, zvážila by navržení závazných pravidel. Ta by vstoupila v platnost pouze tehdy, až by je schválili členské země EU a europoslanci. (jaz)


Komentář: Komisařka Jourová zachraňuje eurovolby a demokracii v EU proti ruským diverzantům