Andrej Babiš na setkání s Viktorem Orbánem zkritizoval migraci v Evropě, oba odsoudili kvóty. (Foto: Twitter Úřad vlády ČR)

Premiér Andrej Babiš (ANO) se setkal se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Oba předsedové vlády zkritizovali migraci v Evropě a kvóty. Podle českého premiéra není možné, aby pašeráci určovali, kdo bude v Evropě pracovat a žít.

Babiš se setkal s Orbánem v Kramářově vile. Jednali o evropských záležitostech, bilaterálních otázkách i o vztazích v rámci visegrádské skupiny.

Český premiér se s Orbánem shodl na odmítavém postoji obou vlád k migraci.

Babiš zkritizoval ilegální migraci i kvóty. Připomněl, že maďarský premiér byl první, kdo hodnotil kvóty a ilegální migraci velmi kriticky a sklidil za to vlnu negativních reakcí. Zopakoval proto, že i Česko kvóty dál odmítá.

„Není možné, abychom měli v Evropě 700 tisíc ilegálních migrantů, kteří porušili zákon. Není možné, aby pašeráci, kteří v roce 2016 vydělali 5,7 miliardy eur, určovali, kdo bude v Evropě pracovat a žít,“ zdůraznil Babiš.

Evropa už ale podle něj nyní vnímá, že je potřeba řešit migraci systémově. Zmínil například dohody se severoafrickými státy.

Masová migrace je přitom podle Orbána natolik závažná, že může mít dopad na demokratický charakter společnosti. Zdůraznil proto, že Maďarsko v této otázce nebude přijímat rozhodnutí, které bude proti vůli jeho občanů.

„Národ nechce změnit charakter své země a životní styl,“ řekl.

Maďarský premiér ocenil i české odmítnutí připravovaného globálního paktu OSN o migraci. Od dohody už předtím odstoupilo i Maďarsko.

Oba premiéři také kritizovali Evropskou komisi, která je podle nich příliš politickým orgánem.

Politici si naopak pochvalovali spolupráci ve zbrojním průmyslu. Maďarský premiér označil obranný průmysl za dynamicky se rozvíjející segment česko-maďarské spolupráce.

Věnovali se i ekonomické spolupráci České republiky a Maďarska, která v poslední době podle Orbána výrazně roste.

(pel)