Nová koalice v Praze chce opravovat prázdné byty nebo dobudovat silniční okruhy.

Nová pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) chce opravovat byty. V plánu má také stavbu silničních okruhů, nových tramvajových linek a metra D.

Koalice představila priority na 4 roky na tiskové konferenci.

Chystá se dobudovat Městský okruh, u kterého podporuje i zahloubení ulice V Holešovičkách. Mimo to chce pokračovat v projektu přípravy Radlické radiály. Dále je pro nové vedení důležitá dostavba Pražského okruhu.

Budoucí primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a Jan Čižinský (Praha Sobě) řekli, že stavět se během 4 let nestihne. Chtějí ale celý proces zrychlit.

Rozšířit se mají i parkovací zóny. Dvě miliardy korun bude koalice investovat do stavby záchytných parkovišť P+R. V plánu je i výstavba nových cyklostezek.

V MHD bude nová rada města pokračovat v přípravách stavby metra D z Pankráce do Písnice. Rozšiřovat bude tramvajové tratě.

Koalice by ráda řešila také problém dostupnosti bydlení. Opraveny a pronajaty budou městské prázdné byty.

Budoucí radní pro územní rozvoj Petr Hlubuček ze Spojených sil pro Prahu uvedl, že důležité je zaměřit se na revitalizaci brownfieldů a schválení územního plánu.

Dalšími prioritami města jsou zefektivnění a ztransparentnění řízení úřadů, více peněz na stavbu škol a školek i na odměny učitelům.  Koalice chce pro učitele a nepedagogické pracovníky ve školství přidat miliardu na platy. Do dvou let by to mohlo být až 1,5 miliardy.

Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů a primátorem bude lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Všechny koaliční dokumenty strany podepíší příští týden v pondělí.

(pel)