Předseda ODS Petr Fiala (ilustrační foto) kritizoval v projevu na tiskové konferenci Andreje Babiše. Česká televize jeho projev neodvysílala.

Přinášíme plný text projevu předsedy ODS Petra Fialy, který neodvysílala Česká televize. Fiala v projevu, který pronesl na tiskové konferenci strany, kritizoval Andreje Babiše mimo jiné za to, že vláda na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny nepředložila žádné zásadnější návrhy zákonů.


Projev předsedy ODS Petra Fialy, 11. září 2018

Začíná první poprázdninová schůze Poslanecké sněmovny. Když se podíváte na program této schůze, tak snad každého musí hned zarazit, že ani po téměř dvouměsíční letní sezóně vlády neobsahuje žádný zásadní vládní návrh, který by řešil cokoli podstatného v daních, odvodech, byrokracii, který by pomohl živnostníkům, který by navrhl cokoliv důležitého v oblasti důchodové reformy nebo v oblasti zdravotnictví.

Nebo v čemkoli, co jsou reálné problémy lidí v této zemi. Ani neobsahuje žádný zásadní návrh, který by řešil něco zásadního, co si tato vláda napsala do programového prohlášení.

− Co ale překvapuje nejméně stejně, že program PS neobsahuje dokonce nic z agendy, kterou vláda a premiér oznámili jako volební priority hnutí ANO do komunálních voleb. Dokonce jsme se dozvěděli, že vláda ustupuje i ze své agendy napsané v programovém prohlášení vlády – nebude žádný zákon o sociálních bytech.

Což sice přijímáme s jistou úlevou, ale takové zásadní korekce PPV v rozmezí několika týdnů – vždyť PPV jsme projednávali nedávno před dvěma měsíci – svědčí o tom, že pravá ruka neví, co napsala levá.

− Premiér oznamuje 10-roční investiční plán pro samosprávy, zní to dobře, jednodušší čerpání dotací, taky zní dobře, lepší přístup k financím, selský rozum, všechno zní dobře. Co je tu však nejpodstatnější? Že v PSP k tomuto tématu není vůbec nic. Nic.

Takže jsou to zas jen další sliby, další kampaň, další restart, další „účelovka“ premiéra Babiše, který zřejmě v panice minulý týden zjistil, že má problém.

− Já věřím, že mu na toto nikdo normální neskočí. Neboť po letech osobní odpovědnosti za státní investice, za místní rozvoj i za dopravu má dnes reálnou premiérskou odpovědnost za své sliby – a ty zkrátka neplní.

Ne proto, že by nechtěl, ale zkrátka proto, že zjevně neví jak. Vláda ve skutečnosti nemá žádný plán, což se ukazuje dříve, než jsme si mysleli.

− Řeknu to i jinak. Ztrácíme jako republika čas. Za 2 měsíce oslavíme 100 let od založení moderní české státnosti. Budou oslavy, budou slavnostní řeči, ale nemělo by se zapomenout na to podstatné.

Že zakladatelé státu založili Československo jako jednu z nejúspěšnějších zemí světa. A toto má být naše ambice. Ne údržbářství a odkládání slibů na dalších 10 let.

− O tomto by se měla vést veřejná a politická debata. A k ní znovu vyzývám premiéra. Od voleb do PS utíká od skutečné politické debaty. Od voleb do PS se nezúčastnil jediné politické diskuse s oponentem například v televizi.

Chci dnes vyzvat předsedu vlády, aby se vrátil k normální politické diskusi o tom, jak posunout Českou republiku tam, kam patřila po svém založení – mezi nejúspěšnější země světa. Protože výkon, který předvádí vláda i na této schůzi PS, je prostě žalostný.

− Pane premiére Babiši, pojďte se vrátit k normální politické diskusi o tom, jak posunout ČR mezi nejúspěšnější země světa. Od loňských voleb jste se nezúčastnil jediné TV diskuse s oponentem. Pojďme diskutovat o budoucnosti této země.

Petr Fiala, předseda ODS


Po neodvysílání tohoto projevu ODS kritizovala Českou televizi (ČT) za to, že neodvysílala část jejich tiskové konference před zahájením jednání sněmovny. ČT neodvysílala úvodní slovo předsedy ODS Petra Fialy, ale pouze následující vyjádření předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury.

Mluvčí strany Jana Havelková to označila za skandální cenzuru.

Veřejnoprávní televize uvedla, že stanice ČT24 nemá povinnost vysílat tiskové konference žádných subjektů, nařčení z cenzury je podle ČT zbytečné. Televize také odkázala na pravidla předvolebního a volebního vysílání, kterými se ČT řídí před každými volbami.

„Neodvysílání vyjádření předsedy druhé nejsilnější strany a nejsilnější opoziční strany považujeme za skandální cenzuru. Nikdo nám dopředu neřekl, co se smí a nesmí říkat na tradiční tiskové konferenci, kterou Česká televize pravidelně po jednáních poslaneckých klubů vysílá,“ prohlásila Havelková.

Uvedla také, že ČT v minulosti odvysílala tiskové konference, na kterých vystupovali kandidáti v komunálních volbách nebo politici mluvili mimo agendu schůze sněmovny.

Havelková vyzvala ČT, aby zveřejnila pravidla, na základě kterého rozhodla, že neodvysílá Fialův projev.

„Chceme také doufat, že důvodem nebylo to, že jsme kritizovali neschopnost předsedy vlády přinášet konkrétní řešení do sněmovny nebo jeho neochotu diskutovat s politickými oponenty,“ řekla mluvčí.

Česká televize uvedla, že stanice ČT24 je redakčně autonomní a při vysílání tiskových konferencí poslaneckých klubů se zaměřila na témata přímo spojená s projednáváním konkrétních bodů programu schůze Sněmovny.

„Na základě standardního editoriálního rozhodnutí, jež se opíralo i o pravidla předvolebního a volebního vysílání, tedy byly do vysílání zařazeny jen vybrané části tiskových konferencí,“ uvedla Michaela Zahrádková z ČT. (sfr)