Německý poslanec zkritizoval působení Agrofertu v Německu...

Německý poslanec Rüdiger Erben zkritizoval koncern Agrofert. Podle Erbena nesplnil koncern slib, aby nabídl zaměstnancům pekáren ze skupiny Lieken, kterou Agrofert vlastní, stejné podmínky. Zároveň poslanec zkritizoval dotaci pro Agrofert ve výši 11,5 milionu eur (296 milionů korun)

Agrofert, který nynější český premiér Andrej Babiš začátkem loňského roku vložil do svěřenského fondu, v roce 2013 koupil německou pekárenskou skupinu Lieken.

Z tehdejších 4000 zaměstnanců, kteří měli tarifní smlouvou garantované velmi slušné platy, jich nyní skupina má asi 2800. Dalších 1665 míst se Agrofert chystá zrušit.

Část propuštěných zaměstnanců, mezi které patří podle poslance Erbena i asi 300 pracovníků v sasko-anhaltském městě Weißenfels, mělo najít náhradní práci ve více než hodinu vzdáleném Wittenbergu, kde Agrofert rozjel nový provoz.

„Nikdo to ale neudělal. A neudělal to z toho důvodu, že tam jsou lidé zaměstnáváni za výrazně horších podmínek. Mají o několik stovek eur měsíčně méně,” vysvětlil Erben.

„Z počátku Agrofert sliboval, že tam budou lidé zaměstnáváni za stejných podmínek, to ale nedodržel,” kritizoval poslanec počínání českého koncernu.

„Ještě více než na Agrofert se ale zlobím na ty, kdo nesou politickou odpovědnost za to, že za své počínání Agrofert ještě dostává peníze,” podotkl padesátiletý politik k dotaci 11,5 miliónu eur, kterou koncern dostal na novou pekárnu ve Wittenbergu z rozhodnutí tehdejšího ministra hospodářství v Sasku-Anhaltsku Hartmuta Möllringa (CDU).

Stát tak podle Erbena odměňuje podnikatelské rozhodnutí zavřít jednu pekárnu a jinde otevřít další, v níž lidé pracují za horších podmínek.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a v médiích. Loni zaměstnávala zhruba 33 tisíc lidí, podobně jako předloni, z toho 22 tisíc v Česku. Konsolidovaný zisk Agrofertu loni meziročně klesl o 38 procent na 4,8 miliardy korun. (jaz)